1323373_66596625

Škody způsobené zimou

S přituhující zimou nastávají majitelům rodinných domů a domků často velké starosti, jak se mrazivé, vlhké a celkově nevlídné počasí podepíše na jejich obydlí. Podívejme se tedy na to, která místa stavby jsou v zimním počasí nejchoulostivější.

Zvláště bedliví buďte u novostaveb – zejména změny počasí (mráz, obleva) způsobují, že terén v okolí stále pracuje. Působí na něj samotná váha domu, půda nasáká větší množství vody, která opakovaně zamrzá a rozmrzá. Zde se pak může projevit špatně provedená práce v oblasti základů.

Fasáda

Zde je nutné provádět pravidelné kontroly a to jak v průběhu zimy, tak zejména s příchodem jara. Snažte se včas monitorovat i malé trhlinky, které by bez odborného zásahu mohly časem způsobit velké problémy. Také špatně provedená hydroizolace může způsobit, že se na fasádě objeví trhlinky. Pamatujte však na to, že jestli-že v průběhu zimy objevíte na omítce nějaké závady, rozhodně je v zimě sami neopravujte. V akutních případech se obraťte na odborníky!

Střecha

Právě střecha je nejnamáhanějším místem. Poškodit ji může silný mráz (u novostaveb někdy mohou prasknout pálené tašky – díky nekvalitnímu vypálení), vítr, velmi bohatá nadílka sněhové čepice a její případný sesuv. Jestli-že někde střechou zatéká (a nemusí to být právě potoky vody) hrozí nebezpečí, že voda bude stékat po krovech do omítky, kde zmrzne a může napáchat značné škody.

Okapy

Pozor na poslední spadané podzimní listí, které může okapovou rouru ucpat. Proto pokud jste to ještě neučinili, tak je důkladně vyčistěte a zajistěte jejich průchodnost. Voda, která by zde zůstala zadržená – vlivem klesající teploty zmrzne. Popraskané a netěsnící okapové roury pak na jaře budou potřebovat víc, než jen běžnou údržbu! A nutné pořizování nových, a to pouze vlastní leností a nedbalostí, může naší peněžence velmi ulehčit!

Okna

Zejména vlivem nekvalitního těsnění budeme topit „pánu bohu do oken.“! Může se totiž stát, že ačkoliv jste včas okna utěsnili těsnící pryží, mráz ji zničil. Jeho vlivem pak již popraskaná a zdeformovaná pryž netěsní. Mráz také může způsobit, že plastové rámy oken začnou černat. Jako prevence poslouží dostatečné větrání.

Zásuvky a osvětlení

Také špatně ochráněné zásuvky a venkovní osvětlení (před vodou a mrazem) může napáchat pěknou paseku. Zatékající voda totiž může vyzkratovat obvody.

Vězte však, že nic není tak černé, jak se na první pohled zdá. Vždyť i toto roční období má své krásy. Jestli-že jste nic neponechali náhodě a svůj domeček včas před nevlídným počasím zabezpečili, nemusíte se ničeho bát. A k dlouhému mrazivému zimnímu večeru si třeba uvařte svařáka a začtěte se do hezké knížky…

Kam dál?
Jak na jarní revizi střechy a okapů
Okno s nulovou ztrátou tepla
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist