ADLO – Bezpečnostní Termo dveře Teduo, lišty atyp anticor, boční světlík s pancéřovým trojsklem

Vchodové dveře: bezpečnost i krása

Jedním z nejdůležitějších prostupů vnějším pláštěm rodinného domu jsou vchodové dveře. Kombinují totiž řadu funkcí – tepelně izolační, bezpečnostní, estetickou atd. – a žádnou z nich přitom není radno zanedbat.

K primárním funkcím hlavních vchodových dveří patří ochrana před povětrnostními vlivy – kvůli tomu vlastně vznikly – a plnění tohoto úkolu je naléhavé zejména s ohledem na aktuální šetrné trendy v bydlení. Ideálními jsou v tomto případě tzv. termo dveře. Samozřejmě nelze zapomenout na prostou bezpečnost a tedy na ochranu před nevítanými návštěvami, tu zajistí bezpečnostní dveře. Stranou ale nemůže zůstat ani estetická role hlavního vstupu do domu. Je proto třeba zvážit různé nároky, jež budeme na tento produkt klást. Jiné budou v případě dveří vystavených přímému vlivu počasí nebo pouličního provozu, jinak budeme uvažovat u vstupních dveří chráněných před povětrnostními vlivy např. vstupním přístřeškem.

Foto: adlo.cz

ADLO – Bezpečnostní Termo dveře LISBEO, prosklené P552, nadsvětlík, bezpečnostní kování Astra

Úkoly vstupních dveří:

  • tepelně a zvukově izolovat od vnějšího prostředí
  • mít odpovídající poměr mezi cenou a životností
  • esteticky doplnit celkové řešení stavby
  • zajistit bezpečnost proti násilnému vniknutí
Foto: adlo.cz

ADLO – Bezpečnostní dveře ADUO, design Noblesse Gloria 004, LP-Anticor, sklo Matelux, TERMO

Pro plnění uvedených funkcí vchodových dveří je určujícím prvkem materiál, z něhož jsou vyrobeny. V současnosti lze volit z několika praxí prověřených možností. Největší tradici mají dřevěné dveřní výplně, které se těší oblibě i díky pestré nabídce různých variant. Dřevu úspěšně podobně jako v případě oken konkuruje plast. Kromě toho se v moderních stavbách uplatňují i dveře z kovu, především z hliníku.

Masiv – důstojná varianta

Vchodové dveře ze dřeva mají univerzální uplatnění a mohou být podle požadavků investora přizpůsobeny téměř jakémukoli architektonickému pojetí domu. Nejdůstojnější variantu představují  dveře z masivu, které mají i nejvyšší kvalitativní parametry, to se ovšem odráží i v jejich ceně. Dřevěné vchodové dveře jsou ale zárukou, že vydrží několik desítek let a že se tedy investice do nich vyplatí. Pokud jde o estetickou stránku, nabízí masivní dřevo množství barevných řešení a kombinací, podle druhu dřeviny si lze vybírat jak z tradičních (dub, buk, javor, borovice nebo smrk), tak z exotických druhů (např. meranti nebo merawan). Kvalitní dřeviny jsou prakticky bezúdržbové a dřevo přitom odolá povětrnostním vlivům i po mnoho let.

Nejlevnější volbou je smrk, dveře s minimální tloušťkou 5 cm (tenčí dřevěné vchodové dveře se nedoporučují) z tohoto materiálu přijdou minimálně na dvacet tisíc korun. Nejkvalitnější vchodové dveře jsou v našich podmínkách z dubu a jejich cena je asi o 30 % vyšší než u smrku.

I dýha vyhoví estetice

Cenově výhodnější, a proto i častěji využívané jsou laminované a dýhované dveře, jejichž konstrukce je tvořena celodřevěným rámem, který vyplňuje dřevotříska, zvnějšku jsou opláštěny dřevovláknitou deskou. Povrchovou úpravou je některá forma lamina, jež vzhledově dokáže napodobovat téměř jakýkoliv druh dřeva, lze ale volit i jinou barevnou úpravu. Nejlevnější lze pořídit zhruba za dva tisíce korun, vyjdou tedy mnohonásobně levněji než dveře z masivu.

Za úvahu také stojí, zda zvolit dveře plné nebo kombinovat dřevěné výplně se sklem. Denní světlo prosvětlí předsíně a navíc poskytne přehled o tom, co se za venkovními dveřmi děje, ještě než je otevřeme.

Foto: adlo.cz

ADLO – Bezpečnostní dveře TEDUO, design Lištované LR, povrch bílý BIE 113, kování oblé Chrom Nerez lesklý

Alternativy: plast a hliník

Pokud jde o výplně konstrukčních otvorů stavby, spojujeme si plast většinou s okny. Plast stejně jako v případě oken slouží spolehlivě i v případě vstupních dveří. Díky široké nabídce trhu navíc vyhoví i designovým nárokům, pozadu oproti dřevěné konkurenci ale nezůstávají ani v provozních a bezpečnostních požadavcích – dobře odolávají vnějším vlivům, konstrukčně jsou pevné. Povrch kvalitních plastových dveří bývá odolný vůči působení UV záření a k pozitivům „plastového“ řešení patří snadná údržba a příznivé ceny.

Hliníkové vstupní dveře tvoří mezi variantami menšinu, a používají se cíleně u spíše speciálních architektonických řešeních u moderních a precizních staveb. Hliníkové profily jsou tvarově a tepelně stálé a jejich údržba není náročná a životnost dveří je dlouhá.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist