majoranka

Pěstujeme bylinky – majoránka

Majoránka zahradní je velmi oblíbená bylinka. Je to příbuzná dobromysli neboli oregana. Je hojně používaná zejména v kuchyni a pravou českou bramboračku nebo tradiční bramboráky si bez typické vůně a chuti majoránky snad ani nelze představit. Oblíbená je také v kosmetice jako přísada do koupelí či parfémů.

Vůně čerstvě vypěstované majoránky se s tou kupovanou, sušenou nedá snad ani srovnávat!

Vůně čerstvě vypěstované majoránky se s tou kupovanou, sušenou nedá snad ani srovnávat!

Majoránka zahradnílat. Origanum majorana, Majorana hortensis

Charakteristika:

Je to jednoletá, někdy i dvouletá bylina z čeledi hluchavkovitých. Má přímý stonek s oválnými protilehlými listy. Její květ je drobný, bílý a tvoří jakési střapce. V našich podmínkách se dorůstá do výšky 20 – 60 centimetrů. Celá rostlina velmi příjemně voní.

Pěstování:

Majoránku pěstovali již staří Egypťané, postupně se rozšířila do středomoří a odtud dále po celé Evropě. Aby rostlina prospívala, potřebuje slunné a teplé stanoviště. Sucho snáší velmi dobře, avšak mráz jí uškodí. Má raději propustnou půdu, dařit se jí nebude v těžkých jílovitých půdách. Pěstovat ji můžete volně na záhoně, ale dařit se jí bude i doma za oknem nebo v truhlíku na balkoně.

Sadba:

Majoránku si můžete předpěstovat ze semínek doma. Vyséváme ji do květináčů za okno po špetkách od března do května. Pokud máme k dispozici fóliovník, pak si majoránku předpěstujeme tam. Po zmrzlých mužích ji lze bez obav přesázet ven na vhodné stanoviště. Pokud si koupíte již vzrostlé sazeničky ve specializovaných obchodech, pak si zpravidla můžete vybrat ze dvou druhů – německé květové odrůdy, která roste rychleji,nebo francouzské listové odrůdy, která má více lístečků.

Zálivka:

Majoránka je velmi vděčná bylinka, která vám odpustí, když ji občas zapomenete zalít. Má ráda teplo a sucho.

Zazimování:

Protože se jedná o jednoletou bylinu, pěstuje se na záhonech vždy každý rok nová z nových semínek. Pokud ji zazimujete doma, pak ji je možné pěstovat jako trvalku. Případně si lze sazeničky nebo i již vzrostlé rostliny zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Sklizeň:

Tato bylinka se sklízí vždy před květem. Jednotlivé snítky zastřihávejte nejlépe brzy ráno nebo večer. Sklizená v tuto dobu si v sobě ponechá více vonných silic. Snítky nesestřihujte těsně nad zemí, ponechejte na záhonu 6–7 centimetrů, pak se ke konci sezony dočkáte ještě druhé sklizně. Jednotlivé snítky svažte do svazečků a sušte je zavěšené na suchém místě hlavou dolů. Po seschnutí pak z větviček odrolte jednotlivé lístečky.

Uskladnění:

Jako sušenou je majoránku nejvhodnější uchovávat v temnu, suchu a chladnu. Nejlépe vám k tomu poslouží sklenice s patentním uzávěrem.

Čerstvá majoránka má oproti sušené výraznější chuť i aroma.

Čerstvá majoránka má oproti sušené výraznější chuť i aroma.

Účinky:

Majoránka je velmi oblíbená zejména pro její blahodárné účinky na trávicí trakt. Přidává se proto často k pokrmům z luštěnin a mastnějším jídlům. Působí proti nadýmání, podporuje tvorbu trávicích šťáv, uvolňuje křeče. Má blahodárný vliv na nervovou soustavu. Na nachlazení výborně zabírá horký čaj z majoránky s přídavkem medu. Také jako přísada do koupele má uvolňující a uklidňující účinky.

Použití v kuchyni:

Nejčastěji se používá v sušené podobě, kdy ji ještě před přidáním do pokrmů jemně promneme mezi prsty, aby se uvolnily vonné silice. Pokud však máte k dispozici čerstvou majoránku, pak ji neváhejte použít čerstvou právě utrženou. Do pokrmů ji však přidávejte až těsně před dohotovením. Vynikne tak nejlépe její chuť i aroma. V kuchyni je hojně využívaná k přípravě masitých pokrmů, do salátů, různých gulášů a polévek. Tradičně se velmi hodí jako doplněk k různým pokrmům z brambor – bramborové polévky, bramboráků, pečeným bramborám apod.

Tip:

  • Pokud používáte v kuchyni čerstvou majoránku, pak sestřihávejte její vrchní výrůstky, bude pak dorůstat o to rychleji.

Kam dál?
Pěstujeme bylinky – rozmarýn
Jak uskladnit dýně




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist