cottage-1

Fenomén chalupářů znovu ožívá

Mnozí si myslí, že doby, kdy přišlo páteční odpoledne a města se vylidnila, jsou pryč. Ovšem to je velký omyl! Stále více Čechů si opět nachází cestu do chatařských oblastí a jezdí se rekreovat na venkov. Zájem o zahrádky a dílny na „samotě u lesa“ roste přímo raketovým tempem.

„Na dračku“ jdou chaty v Krkonoších, Jizerských horách, Českém Švýcarsku, Beskydech, v jižních Čechách a v oblastech při hranicích s Německem či Rakouskem. Lidé také rádi ujedou z hektického velkoměsta do uklidňujících zákoutí Berounky či Sázavy. Novinkou však je touha po úniku do srdce valašského království.

Závěr z toho vyplývá jen jeden. Fenomén, který byl pevně spjat s dobou socialismu a po roce 1989 upadal, začíná opět nabírat na síle. Dnes vlastní chatu či chalupu asi 12 procent českých domácností a v České republice je přes čtvrt milionu chat a 180 tisíc chalup1,kam lidé vyráží za odpočinkem.

Homo chalupáři jsou pohodáři

Chaty a chalupy vždy fungovaly jako únik před realitou, která byla či je pro lidi skličující. Za doby normalizace bylo chalupaření svým způsobem jedinou trpěnou formou určitého soukromničení a únikem před, pro mnohé, dusivou atmosférou a společenskými tlaky. I nyní jsou symbolem útěku. Od stresu a shonu, který začíná pondělním ránem a končí pátečním večerem. Stále více lidí totiž
potřebuje změnit prostředí, aby dokázali alespoň na chvíli zapomenout na pracovní starosti a psychické vypětí.

Víkend na chatě je totiž zaručeně přivede na jiné myšlenky. Musí posekat trávník, opravit plot, zrýt zahrádku a zasadit květiny na skalku. O práci mají postaráno a mnozí mají dokonce tyto „řemeslné dílny“ natolik rádi, že jsou jejich koníčky.

Není na byt ve městě? Pořiďte si chalupu na venkově

Svou roli v oblibě víkendových stavení i nyní hraje fakt, že jsou pro mnohé finančně dostupnější než bydlení ve městě. Chalupa, ať je v horách či u řeky, obvykle stojí jen zlomek ceny vily ve velkém městě. „Ceny rekreačních chat začínají kolem tři sta tisíc,“ říká Pavla Hávová z ČSOB a doplňuje: „Samozřejmě záleží na vybavení, lokalitě a dalších věcech. Na jejich pořízení se dá i našetřit pomocí spořicích účtů či termínovaných vkladů, proto jsou pro mnohé lákavé. U chalup či usedlostí už jsou ceny vyšší, ale i tak se nedají srovnat s částkou, za kterou jsou k dostání domky ve městech.“

Z toho důvodu mnozí volí menší byt, ve kterém bydlí přes týden, a o víkendu vyráží do své vysněné chaty či chalupy, kde mají soukromí a nemusí se dohadovat se sousedy, že na jejich sobotní večírky trvající do rána nemají náladu. Navíc v posledních letech stoupá počet Čechů, kteří si již své rekreační stavení natolik zvelebili, že se rozhodli do nich přesídlit natrvalo.

Kam dál?
Bydlení na chatě a chalupě
Druhé bydlení: na co si dát pozor




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist