zahradnické nůžky

Prořez stromů či keřů

Koruny stromů potřebují vzduch a světlo, aby se mohly ideálně rozvinout. Ovocné stromy a okrasné dřeviny by proto měly být pravidelně prořezávány. Vhodná doba závisí na druhu stromu či keře i dalších okolnostech, obecně lze však říci, že sezóna prořezávání je v únoru a březnu.

Jako základní pravidlo platí: silné zastřižení je dobré pro růst dřeva, nepatrné zastřižení a ohýbání větví u ještě mladých stromů pro násadu plodů. Správný řez se často řídí podle stáří stromů a keřů. Důležité je rovněž následné ošetření ran, místa řezů větší než 3 cm poskytují původcům chorob ideální plochu pro napadení.

Optimální okamžik pro prořezávání dřevin u ovocných stromů a keřů je zpravidla v únoru a březnu, letní prostřih pak provádíme v červenci a srpnu. Vhodné období pro prořezávání je odvozeno od toho, že prořezávat je nutné v období vegetačního klidu, zároveň už by však neměly panovat silné mrazy, aby řezné rány nenamrzly. Pokud chcete naroubovat ovocný strom a uskladnili jste jednoleté silné výhonky, takzvané rouby, je pro to nejlepší čas v dubnu. Potom můžete odnožemi také rozmnožovat rybíz, maliny a ostružiny.
Okrasné keře díky prořezání intenzivněji vyhání mladé výhonky. Nejlepší čas k prořezání se u nich řídí podle květu: keře kvetoucí na jaře mohou být prořezány hned po květu. Odkvetlé výhonky ustřihněte až těsně nad zemí. Keř může v létě nasadit dostatek nových výhonků. Keře kvetoucí v létě můžete zastřihávat ještě do března nebo dubna. Žádný strach, dorostlé mladé výhonky pak kvetou ještě v tomtéž roce. Odřezky mohou být rozsekány drtičem, a tak snadno kompostovány.

Foto: obi.czCo kdy prořezávat:

jabloň – únor, březen, srpen
hrušeň – únor, březen, srpen
slíva – únor, březen
švestka – únor, březen, červenec
třešeň – červenec, srpen
broskev – březen, červenec, srpen
bobuloviny – únor, březen, červenec, srpen
maliny – červenec, srpen
ostružiny – březen, duben
víno – březen, červenec, srpen

Návod a tipy k prořezávání

Jak na správný řez

  • Řeže se nebo stříhá hned za větevním límečkem odshora šikmo dolů.
  • Velké těžké větve neodřezávejte najednou, hrozí jejich ulomení a rozštěpení.
  • Řezné rány, které jsou větší než 3 cm, bezpodmínečně ošetřete prostředkem na uzavírání ran. Tak zabráníte vniknutí původců chorob.
  • Zkrácení hlavního výhonku, odstranění konkurenčních výhonků. Vyberte hlavní výhonek a zkraťte ho, všechny konkurenční výhonky odstraňte.
  • Vyberte tři až čtyři hlavní větve, které jsou rovnoměrně uspořádány kolem hlavního výhonku, zkraťte je o polovinu tak, aby jejich horní poupata byla ve stejné výšce; ostatní odstraňte.
  • Svislé výhonky ustřihněte a všechny výhonky, které rostou dovnitř, odstraňte.

Foto: obi.czPrvní řez stromů

První prořezávání stromů se děje již po jejich zasazení: zasadí-li se na jaře, popř. jedná-li se o 2letý roubovanec, provádí se řez ihned po výsadbě. Sází-li se na podzim, provádí se řez po výsadbě následující jaro.
Odstraňte první květy, aby dřeviny v prvním roce nenesly žádné plody. To posiluje růst kořenů.

Formování korun prořezáváním od 2. roku po vysazení

Od druhého roku po vysazení se v dalších 3 až 5 letech vždy zpravidla na jaře provádí formování korun prořezáváním, aby se mohla tvořit koruna stromu. Jak na to? O čtvrtinu délky zkraťte boční výhonky, odstraňte druhý vytvořený středový výhonek a strmě rostoucí výhonky, hlavní výhonek zastřihněte o šířku ruky výše než boční výhonky. Odstraňte výhonky, které rostou dovnitř.

Prosvětlovací nebo omlazovací řez na podzim

Jakmile ovocné stromy shodí listy, může se až do ledna provádět prosvětlovací a omlazovací řez. K tomuto účelu zvolte slunečný mrazivý den. Při prosvětlování se odstraní mrtvé, nemocné nebo poškozené dřevo a odříznou se větve, které rostou těsně vedle sebe, kříží se nebo se o sebe třou, kromě toho se odstraní výhonky rostoucí dovnitř.

Omlazovací řez pro staré stromy

Staré stromy, které už sotva kdy vyženou nové výhony, by měly dostat omlazovací řez. Přitom se koruna zastřihne asi o třetinu. Větší rány vždy ošetřete prostředkem na uzavírání ran.

Okrasné dřeviny

Okrasné dřeviny musí být každé 2 až 3 roky prosvětleny. K tomuto účelu se na spodku keřů odstraňují některé staré větve. Ošetřete rány v prostoru nad zemí.

Odstraňte rakovinu ovocných stromů

Místa napadená rakovinou ovocných stromů odstraňte pilou a dlátem. Silně napadené větve kompletně odstraňte. Řezné rány uzavřete.

Ochrana před hmyzem

Na ochranu před housenkami píďalky podzimní, vlnatky krvavé a mravenců se doporučuje lepový pás proti housenkám a mravencům. Aby se zabránilo napadení sviluškami a červci, měly by být dřeviny krátce před vyrašením  ošetřeny prostředkem na postřik výhonků proti sviluškám a červcům atd.

Zdroj: www.obi.cz
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist