pradlo

Pračky s vrchním plněním

Zvažujete koupi pračky a nejste si jistí,jakou si vybrat? Prvotní otázkou zřejmě bude zda pořídit pračku s vrchním plněním nebo pračku s bočními dvířky. Zkusme se zaměřit nejprve na pračky s vrchním plněním.

Při nákupu pračky je dobré zvážit, jak často a kolik prádla pereme, samozřejmě prostorovou kapacitu domácnosti, spotřebu energie a také cenu výrobku. Často můžeme dospět k závěru, že vrchem plněná pračka je pro nás to pravé.

Výhody pračky s vrchním plněním

Rozměry:
Jednoznačnou výhodou pračky s vrchním plněním jsou její malé rozměry. Skvěle se proto hodí zejména do panelákových koupelen, kde mnohdy koukáme na každý centimetr prostoru. Standardním rozměrem pračky s vrchním plněním jsou parametry – 40 cm šířka, 60 cm hloubka, 80-90 cm výška. Navíc musíme počítat alespoň s prostorem 50 cm nad pračkou, abychom pohodlně otevřeli vrchní dvířka.

Ovládání:
Mezi výhody patří pohodlné ovládání díky snadnému přístupu. Nad pračkou se nemusíte sklánět a ohýbat, vše lze pohodlně vložit do bubnu. A to i po startu programu, aniž byste museli složitě vypouštět vodu z bubnu. Což uvítají zejména zapomnětlivé hospodyňky, které potřebují ještě přidat do bubnu prádlo během praní. To by u pračky s bočním zavíráním určitě možné nebylo – tedy ne bez pořádné spouště na podlaze.

Umístění zásobníků:
Výhodou může být i umístění zásobníků na prací prášek a aviváž ve víku. Snadno tedy vidíte, zda není zásobník znečištěný a v případě potřeby ho bez problémů vyjmete a vyčistíte. Ona totiž taková zaschlá stará aviváž po čase pěkně zapáchá.

Obsah a velikost bubnu:
Mnozí se obávají, že dvířka pračky jsou příliš úzká a nebudou mít do bubnu tedy tak snadný přístup. Tuto záležitost řeší například pračky Whirlpool, které mají tzv. maxi buben, díky kterému není problém naplnit pračku i větším prádlem, například dekou.

Pokud je ve vaší domácnosti více členů, možná se vám bude zdát, že v nabídce převažují pračky s menší náplní, než jakou nabízí výrobky s bočním plněním, kde kapacita bubnu dosahuje i osmi kil. Ani toto však již není pravidlem a novinkou mezi pračkami s vrchním plněním jsou i modely s kapacitou až 6 kg. Náplň 5,5 až 6 kilogramů plně postačí potřebám čtyřčlenné rodiny. S ohledem na spotřebu vody a energie se vyplatí pořídit si pračku s menším obsahem. Největší efektivity dosáhnete perete-li při plné kapacitě prádla pro daný program. Desetikilová pračka se, pokud perete s náplní pět kilogramů, z energetického hlediska nevyplatí.

Nevýhody pračky s vrchním plněním

Pračka v kuchyni:
Trendem poslední doby je umisťovat pračku do kuchyně. Tento typ pračky však nelze zakomponovat do kuchyňské sestavy. Pokud plánujete umístění pračky do kuchyňské linky, pak budete muset volit pračku s bočním plněním.

Pračka a sušička:
Pokud uvažujete také o pořízení sušičky, pak bude z prostorového hlediska výhodnější pořídit pračku s bočním plněním a sušičku umístit na spojovací nástavec přímo na pračku (zde však pozor, pračka i sušička musí být od stejného výrobce!). Pokud však holdujete pouze výrobkům s vrchním plněním, lze pak pořídit i sušičku s vrchním plněním, avšak budete se muset smířit s tím, že oba spotřebiče zaberou více místa. Naopak řešením může být pračka kombinovaná se sušičkou. I tento výrobek je na trhu k dispozici i ve variantě s vrchním plněním.

Cena:
Cenové relace jsou pak stejné jako při nákupu pračky s bočním plněním. Záleží samozřejmě na parametrech každé jednotlivé pračky. Nejdražší modely modely praček s vrchním plněním nabízí firma Miele. Zde se ceny šplhají až ke třiceti tisícům korun. Velmi kvalitní pračky zhruba s poloviční cenou nabízí firma AEG. Produkty těchto dvou firem se běžně umisťují na předních místech v hodnoceních a testech. Ovšem při koupi kvalitního výrobku není nutné sahat tak hluboko do kapsy. Vrchem plněné pračky se dají pořídit i v cenových relacích pohybujících se kolem osmi tisíc korun.

Nedá se říci, pokud jde ryze o funkčnost a účinnost praní, máchání a odstřeďování prádla, zda je rozdíl mezi pračkami s vrchním plněním a pračkami s bočními dvířky byl rozdíl. Záleží na parametrech každého jednotlivého výrobku.

I nadále však zůstává faktem, že mezi více prodávané modely praček v ČR jsou pračky s bočním plněním.

 
There is 1 comment

Add yours
  1. Dan

    Velmi vydařené shrnutí o výhodách a nevýhodách praček s horním plněním. Pokud přeci jen přemýšlíte o klasické pračce, zkuste návod covybrat.cz/nejlepsi-pracky/


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist