ochrana mazlíčků v horku

Ochrana mazlíčků v horku: praktické tipy na péči o naše chlupaté přátele

Během horkých letních dní, je důležité myslet nejen na sebe, ale také na naše čtyřnohé miláčky. V tomto článku se zaměříme na to, jak správně pečovat o psy, kočky a další malá domácí zvířata, aby si i oni užili léto a zůstali zdraví. Čtěte dále a objevte praktické tipy, jaká je nejlepší ochrana mazlíčků v horku. Jaké je ideální osvěžení, venčení, správný pitný režim a vhodná strava pro naše miláčky během horkých letních dní.

Dostatečné osvěžení je ideální ochrana mazlíčků v horku

Když venku pálí slunce a teploty stoupají, naši psi, kočky a další domácí mazlíčci se také potřebují ochladit. Na rozdíl od nás však nemají tu možnost jen tak si skočit do bazénu nebo chladné sprchy. Jsou zcela závislí na nás. Zde je pár nápadů, jak je osvěžit:

  • Voda na dosah: Ujistěte se, že mají vždy čerstvou pitnou vodu k dispozici. Dopřejte jim dostatek čerstvé vody a pravidelně ji obměňte, aby byla stále svěží.
  • Stín a chládek: Vytvořte jim v domě příjemné prostředí, kde budou mít stín a chládek. Umožněte jim přístup do místnosti s klimatizací nebo do prostoru umístěte ventilátor, který bude tvořit osvěžující vánek.
  • Mokré ručníky: Namočte ručník do studené vody a zlehka jej přiložte na bříško nebo tlapky vašeho mazlíčka. Pomůže jim to snížit teplotu těla.

POZOR – pokud váš mazlíček jeví známky přehřátí, pak není na místě ho zchladit „šokem“. Není dobré na něj pustit například proud studené vody nebo ho namočit do studené řeky, bazénu nebo vany. Svého čtyřnohého miláčka ochlaďte pozvolna. Právě třeba použitím chladných ručníků. Mazlíčka položte na mokrý a studený ručník. Ochlaďte mu packy, čumáček, chladný ručník přiložte na bříško a do třísel.

venčení psa v horku

Dlouhé venčení a dovádění venku během horkých dní dobře načasujte. Ideální je buď brzké ráno nebo podvečer, kdy teploty trochu klesnou.

Venčení a fyzická aktivita

I v parných dnech je důležité zaměřit se na venčení a fyzickou aktivitu našich domácích miláčků. Co byste před procházkou a venčením měli vzít v úvahu?

  • Správný čas: Vyhněte se největšímu žáru a venčete své zvíře brzy ráno nebo pozdě večer. Během těchto časů jsou teploty nižší a povrch, po kterém jdou, nebude tak rozpálený. Na rozpálené chodníky a cesty pozor zejména v městské zástavbě. No, zkuste si sami stoupnout bosou nohou na rozpálený povrch – nic moc, co? A váš čtyřnohý chlupáč to vnímá zrovna tak.
  • Krátké procházky: Nezůstávejte venku dlouho a dejte přednost kratším procházkám. Během nich se váš miláček stihne vyprázdnit, ale zároveň ho příliš nevystavíte vysokým teplotám. I krátkou procházku zkuste nasměrovat do stinných míst.
  • Hra ve vodě: Pokud máte možnost, vyzkoušejte se zvířetem hrát s vodou. Například v zahradě můžete rozprostřít malý bazének nebo použít hadici se sprchovým efektem. Bude to skvělá zábava a zároveň osvěžení. Jen pozor, aby se pejsek při hře příliš nenalokal vody. Zejména větší psí plemena s tím pak mohou mít problémy – zvracením počínaje a poměrně závažnými zdravotními komplikacemi konče.

Pitný režim a strava v horku

Správný pitný režim a vhodná strava jsou klíčové pro udržení vašich mazlíčků hydratovaných a zdravých i v horkých dnech:

  • Dostatek vody: Kromě pitné vody, můžete také zkoušet zamrazit speciální misky s vodou. Led poskytne zvířeti nejen potřebné tekutiny, ale i osvěžení a zábavu.
  • Lehké jídlo: Přizpůsobte jídelníček a vybírejte lehká jídla, která jsou bohatá na vlákninu a vodu. Můžete také experimentovat se zmrzlinou pro psy a kočky, kterou můžete připravit doma. Zapomeňte však na klasickou zmrzlinovou pochoutku, tak ji máme rádi my. Vhodné je například nechat zamrazit masový či zeleninový vývar – zeleninu můžete do „psího sorbetu“ také namixovat a zamrazit. Rozhodně se však vyhněte čokoládě, smetaně a mléčným základům vůbec, doslazování a přeslazenému ovoci.
  • Více malých porcí: Místo jedné velké porce jídla den rozdělte potravu na několik menších porcí. Hlídejte, aby nezkonzumovaná potrava nezůstávala v misce. V horku rychle podléhá zkáze a mohla by vašemu mazlíčkovi způsobit zažívací potíže.
pes ve vodě

Pokud máte možnost vyrazit se svým mazlíčkem k vodě, udělejte to. Taková koupel je nejlepší osvěžení.

Nechte své zvířecí kamarády užívat si letní radovánky stejně jako vy a sledujte jejich pohodu. S těmito jednoduchými tipy budou mít celé léto plné pohody a zdraví.

TIP: Pamatujte si, že každé zvíře je jedinečné a měli byste vždy zohlednit jejich individuální potřeby. Pokud si nejste jistí,  poraďte se se svým veterinářem, jak vhodně vašeho mazlíčka v parných dnech osvěžit.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist