Interiérové trendy roku 2021

Interiérové trendy roku 2021 – pro váš nový domov

V uplynulém roce se pro nás stal náš vlastní domov ještě důležitější místem než předtím. Pandemie způsobila, že trávíme většinu svého volného i pracovního času v domácím prostředí. Touha po elegantní, praktické a moderní domácnosti je tak znatelnější než předchozí roky.

Nově musí být domácnost vhodným místem pro celou rodinu, ale i pro práci či online vzdělávání. Toto všechno se odráží i v nejnovějších interiérových trendech pro rok 2021. Pokud se chystáte na stavbu domu či rekonstrukci bytu, nechce se inspirovat.

Otevřené prostory stále vedou

Otevřené, multifunkční prostory se mezi architektonickými trendy drží už několik let. Kuchyně propojená s obývákem se stala mainstreamem už dávno. Ale i obývák je rozdělen do více zón, relaxační, pracovní, jídelní… Všechny zóny spolu musí komunikovat, ale zároveň si zachovat svou intimitu. Obývací prostor s kuchyní se zvětšuje, zatímco ložnice či pokoje pro děti se zmenšují.

interiérové trendy

Obývací prostor je rozdělen na jednotlivé zóny. (Foto: Unsplash.com)

Pokud si teprve vybíráte mezi projekty domů ten pravý, zamyslete se nad organizací prostoru tak, aby byl každý jeden kout využitý do posledního centimetru, ale přesto nepůsobil přeplněně, Důvodem pro propojení jednotlivých prostorů domácnosti je také přívod přírodního světla do každého koutu a následné šetření energiemi.

Kuchyně se stává centrem domu

Díky otevřenosti celého prostoru dochází k splynutí kuchyně s obývákem. Kuchyně už není výhradním místem pro jednoho člověka – kuchaře. Přípravy jídla se nově účastní celá rodina a kuchyňská zóna je tak vysoce frekventovaným místem. Kuchyňský ostrov se už pomalu stává nutností. Ale pozor, nesnažte se ho za každou cenu vměstnat do každé kuchyně. V menším prostoru může být jeho umístění zbytečné a problematické. Na druhou stranu kuchyňský ostrov skvěle slouží jako předěl mezi kuchyní a obývacím prostorem.

moderní kuchyně

Kuchyně se stává centrem veškerého dění. (Foto: Pixabay.com)

Vzhledem k tomu, že se z kuchyně stává centrum domácnosti, je důležité si dobře rozmyslet výběr materiálů a věnovat pozornost zpracování kuchyňského nábytku. Ve světě vedou čisté minimalistické plochy bez výřezů a úchytek. Kuchyňské skříňky musí ladit s obývacím prostorem a být jeho součástí.

Koupelna jako místo pro odpočinek

Stejně jako kuchyně, i koupelny se stávají místem, kterému architekti věnují čím dál větší pozornost. Je to právě v koupelně, kde lidé relaxují a nabírají sílu do nového dne. V moderní koupelně by nemělo chybět ani místo na sezení, přírodní světlo nebo místo pro toaletní stolek. Při tvorbě návrhu myslete na přírodní materiály, zemité tóny, jako je hnědá, béžová či šedá. Takovéto přírodní barvy totiž uklidňují mysl a dodávají člověku novou energii.

moderní koupelna

V moderní koupelně nechybí ani místo na sezení. (Foto: Pixabay.com)

Přirozené světlo v celém domě

Právě koupelny se často potýkají s problémem, kterým je nedostatek, nebo totální absence přirozeného světla. Nebojte se proto upravit si projekty domů tak, aby v nich bylo myšleno na světlovody, různé skleněné stěny či okna mezi místnostmi. Někdy stačí matné sklo těsně u stropu a máte zajištěno, že nebudete muset v koupelně či na toaletě neustále svítit.

Světlovody jsou trochu dražší řešení, ale světlo, které vám do dané místnosti přivedou vás překvapí. Kromě toho v moderních světlovodech je už zabudované i elektrické světlo, které supluje stropní lampu.

světlý interiér

Přirozené světlo téměř v každé místnosti je nedílnou součástí moderní architektury. (Foto: Pixabay.com)

Kvůli přívodu světla jsou čím dál modernější i velkoformátová okna. Pokud jsou umístěná na slunečnou stranu, pomáhají také v zimě šetřit energie za vytápění. Problémem však mohou být v létě, kdy mohou z domu vytvořit dokonalý skleník. Stínění v podobě exteriérových žaluzií by tak mělo být součástí každého moderního domu.

Přírodní struktury a skryté zárubně

Do popředí se dostávají nejrůznější přírodní materiály, a to nejen na podlahách, ale i jako obklady na zdech. Můžete dát také šanci tapetám. Ty se vrací do interiérového designu v plné síle. Například díky moderním vliesovým tapetám můžete na bílé zdi rychle vykouzlit  cihlovou stěnu. Jednoduše je nalepíte a zase sundáte.

interiérové dveře

Interiérové dveře čím dál více splývají se stěnou. (Foto: Bigstockphoto.com)

Za tapetou či dřevěným obkladem mohou být často skryté dveře. Velkoformátové interiérové dveře, které mají skryté zárubně, splynou s celou stěnou. Celý prostor pak vypadá ještě elegantněji. Problémem je jen finanční náročnost takového řešení.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist