freeimages.com

Zvíře v bytě – radost i starost

V přetechnizovaném světě je kontakt s živou přírodou nutností. Jen psů je v Česku přes milion, ale ani další, méně tradiční zvířata nezůstávají stranou. K tomu, aby se zvíře v bytě cítilo dobře je nutné vzít do úvahy jeho přirozené potřeby.

Pořídíme si pejska

Pokud chováme psa v bytě, je v první řadě důležité uvážit, jaký prostor mu v domácnosti poskytneme. Některé místnosti mohou být pro psa tabu, ale je na majiteli, aby to také dodržoval. Často mají čtyřnozí parťáci zákaz vstupu do ložnice nebo obývacího pokoje. Důslednost je nutná zvlášť u štěňat, v pozdějším věku psa, se vám to mnohokrát vrátí.

Pes by ale měl mít v každém případě vlastní místo, pelíšek nebo deku, kde bude mít přehled o dění v nejbližším okolí, ale kde bude mít zároveň i svůj klid. Také místo, kde se bude krmit je důležité zvolit s ohledem na to, že při této činnosti může nadělat nepořádek, proto je vhodné umístit misky na dostupném a dobře omyvatelném místě.

Pes o samotě

Někdy je také třeba psa nechat o samotě doma, než si na to ale zvykne, může ohrozit například vchodové dveře tím, že na ně bude škrábat nebo vyskakovat. Proto je lepší na čas dveře polepit fólií, která je před poškozením ochrání. Potom je potřeba, zejména pokud se jedná o štěně, odstranit všechny rizikové předměty – boty, kabáty, kabelky… Jde o opatření dočasné, ale vyplatí se – s přibývajícím věkem se pes zklidní. Štěně je vhodné na samotu zvykat postupně. Nejprve několik minut, interval postupně prodlužujte. I během vaší nepřítomnosti by mělo být zvíře přístup k misce s vodou.

Zvíře a pořádek v bytě

Se psími chlupy se dá bojovat jen pravidelným pročesáváním psa a častým vysáváním, ale nezvítězíme nad nimi úplně. Pro lepší údržbu a hygienu je pak lépe koberce nahradit snadno udržovatelnými podlahami nebo dlažbou.

Také je dobré zřídit si v předsíni malou čisticí zónu vybavenou starým ručníkem, kusem koberce apod., to umožní důkladnou očistu tlapek a srsti po návratu z vycházky v horším počasí.

Bengal Cat

Kočku nemusíte venčit

K podobně oblíbeným domácím mazlíčkům, jako jsou psi, patří u nás kočky. O nich většinou platí, že jsou čistotné a snadno si zvyknout i na život v uzavřeném bytě. Pro spokojené soužití s bytovou kočkou je ale nutné obstarat kočičí „záchod“ a počítat s tím, že ho bude nutné pravidelně čistit. Kočka se na záchodek naučí velmi rychle a ve většině případů ji jinam chodit ani nenapadne. Místo pro misky s vodou a krmením by nemělo přímo sousedit se záchodkem.

Hrací centrum pro kočku

Kočky jsou hravé a často jim to vydrží až do pozdního věku. Zároveň jsou ale vybaveny ostrými drápy, které znamenají riziko pro všechny textilie a podobné materiály v bytě. Je proto třeba zabavit kočku hračkami, ideální je pořídit škrabadlo, kde si současně vyhraje a obrousí drápky a sedačku pak nechá bez povšimnutí.

I s kočičí srstí mohou být starosti. Kočka si ji udržuje od přírody sama a při čištění kožichu chlupy polykají, ty jim pak tvoří v žaludku smotky, které někdy vyzvrací a mohou jim způsobit i trávicí potíže. Řešením je speciální pasta, která se přidává do žrádla.

papoušek_freeimages.com

Ptačí svět chce své…

Dalšími oblíbenými obyvateli bytů jsou ptáci. Jejich vhodném výběru je ale třeba věnovat pozornost, aby se chov nestal pro majitele nečekanou noční můrou. Pro soužití s opeřenými mazlíčky je dobré informovat se především o náročnosti a také hlučnosti pořizovaného druhu. Někteří ptáci vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, kterou jim třeba v paneláku těžko zajistíte, jiní jsou zase velice hlasití a to by časem mohlo obtěžovat nejen majitele, ale i sousedy. Klec by měla být vybavena zvýšeným spodním krytem, protože ptáci často podestýlku nebo zrní z klece roztrušují a to by znamenalo neustálé uklízení.

krecek_freeimages.com

Drobní hlodavci jsou u dětí oblíbení

Zvlášť u dětí jsou velmi oblíbení drobní společníci z řádu hlodavců – morčata, myšky apod. Společná existence s takovým hlodavcem se v bytě dá snadno zvládnout, je ale nutné pravidelné čištění klece či jiného „zařízení“, kde zvíře pobývá. Ideální je, když je spodní část z plastu, který se dá hygienicky udržovat. I u hlodavců je třeba myslet na to, že hrabou a pokud pořídíte klec s nízkým spodním dílem, bude podestýlka přepadávat ven.

Zajistit bezpečnost před útěkem chovanců je také nutnost, malí uprchlíci totiž mohou být v bytě nečekaně nebezpeční sobě i okolí – mohou například překousat elektrické kabely nebo zničit nábytek. U hlodavců je také nutné počítat s tím, že všichni mají charakteristický pach, který může být při vstupu do bytu nebo pokoje patrný. Nezbude tedy než se věnovat čištění klece nebo bedýnky co nejčastěji.

Kam dál?
Domácí mazlíčci
Zařizujeme akvárium




Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist