freeimages.com

Zvíře v bytě – radost i starost

V přetechnizovaném světě je kontakt s živou přírodou nutností. Jen psů je v Česku přes milion, ale ani další, méně tradiční zvířata nezůstávají stranou. K tomu, aby se zvíře v bytě cítilo dobře je ale nutné vzít v úvahu jeho přirozené potřeby.

Štěkám, ale nekoušu

Pokud chováme psa v bytě, je v první řadě důležité uvážit, jaký prostor mu v domácnosti poskytneme. Některé místnosti mohou být pro psa tabu, ale je na majiteli, aby to také dodržoval. Důslednost je nutná zvlášť u štěňat, kdy má pes tendence z nudy nebo smutku vybavení bytu likvidovat. Potom je potřeba všechny rizikové předměty dočasně odstranit. Jde o opatření dočasné, ale vyplatí se – s přibývajícím věkem se pes zklidní.

Pes by ale měl mít v každém případě vlastní místo, pelíšek nebo deku,kde bude mít přehled o dění v nejbližším okolí, ale kde bude mít zároveň i svůj klid. Také místo, kde se bude krmit je důležité zvolit s ohledem na to, že při této činnosti může nadělat nepořádek, proto je vhodné umístit misky na dostupném a dobře omyvatelném místě.

Někdy je také třeba psa nechat o samotě doma, než si na to ale zvykne,může ohrozit například vchodové dveře tím, že na ně bude škrábat nebo vyskakovat. Proto je lepší na čas dveře polepit fólií, která je před poškozením ochrání.

Se psími chlupy se dá bojovat jen pravidelným pročesáváním psa a častým vysáváním, ale nezvítězíme nad nimi úplně. Pro lepší údržbu a hygienu je pak lépe koberce nahradit podlahami nebo dlažbou. Psa, který bydlí v bytě,  je také nutné několikrát do roka ošetřit proti blechám a klíšťatům a odčervit u veterináře. Také je dobré zřídit si v předsíni malou čisticí zónu vybavenou starým ručníkem nebo i malým umývadlem, to umožní důkladnou očistu tlapek a srsti po návratu z vycházky v horším počasí.

Bengal CatKočku nemusíte venčit

K podobně oblíbeným druhům,jako jsou psi,patří u nás kočky. O nich většinou platí,že jsou čistotné a snadno si zvyknout i na život v uzavřeném bytě. Pro spokojné soužití s bytovou kočkou je ale nutné obstarat kočičí „záchod“ a počítat s tím, že ho bude nutné pravidelně čistit. Kočka se na záchodek naučí velmi rychle a ve většině případů ji jinam chodit ani nenapadne. Místo pro misky s vodou a krmením by ale nemělo přímo sousedit se záchodkem.

Kočky jsou hravé a často jim to vydrží až do pozdního věku. Zároveň jsou ale vybaveny ostrými drápy, které znamenají riziko pro všechny textilie a podobné materiály v bytě. Je proto třeba zabavit kočku hračkami, ideální je pořídit škrabadlo, kde si současně vyhraje a obrousí drápky a sedačku pak nechá bez povšimnutí.

I s kočičí srstí mohou nastat starosti. Kočka si ji udržuje od přírody sama a při čištění kožichu chlupy polykají, ty jim pak tvoří v žaludku smotky, které někdy vyzvrací a mohou jim způsobit i trávicí potíže. Řešením je speciální pasta, která se přidává do žrádla. Pokud kočka nechodí ven, není odblešování nutné, ale preventivní odčervení lze jen doporučit.

papoušek_freeimages.comPtačí svět chce své…

Dalšími oblíbenými obyvateli bytů jsou ptáci. Jejich vhodném výběru je ale třeba věnovat pozornost, aby se chov nestal pro majitele nečekanou noční můrou. Pro soužití s opeřenými mazlíčky je dobré informovat se především o náročnosti a také hlučnosti pořizovaného druhu. Někteří ptáci vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, kterou jim třeba v paneláku těžko zajistíte, jiní jsou zase velice hlasití a to by časem mohlo obtěžovat nejen majitele, ale i sousedy. Klec by měla být vybavena zvýšeným spodním krytem, protože ptáci často podestýlku nebo zrní z klece roztrušují a to by znamenalo neustálé uklízení.

krecek_freeimages.com… ale i hlodavci

Zvlášť u dětí jsou velmi oblíbení drobní společníci z řádu hlodavců – morčata, myšky apod. Společná existence s takovým hlodavcem se v bytě snadno zvládnout, je ale nutné pravidelné čištění klece či jiného „zařízení“, kde zvíře převážně pobývá. Ideální je, když je spodní část z plastu, který se dá hygienicky udržovat. I u hlodavců je třeba myslet na to, že hrabou a pokud pořídíte klec s nízkým spodním dílem, bude podestýlka přepadávat ven.

Zajistit bezpečnost před útěkem chovanců je také nutnost, malá uprchlíci totiž mohou být v bytě nečekaně nebezpeční sobě i okolí – mohou například překousat elektrické kabely nebo zničit nábytek. U hlodavců je také nutné počítat s tím, že všichni mají charakteristický pach, který může být při vstupu do bytu nebo pokoje patrný. Nezbude tedy než se věnovat čištění klece nebo bedýnky co nejčastěji.

Kam dál?
Domácí mazlíčci
Zařizujeme akváriumWebové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist