liliovnik6

Fascinující liliovník tulipánokvětý

Na přelomu jara a léta rozkvétá pýcha naší zahrady – liliovník tulipánokvětý. Nejen název této dřeviny zní pohádkově. Neuvěřitelně krásný je právě v období květu. Jako byste celý strom posypali oranžovými tulipány!

Již z dálky je patrná obří dominanta pozemku. Když jsme tento úžasný kus země, kde má stát náš domek, kupovali, tak naše myšlenky „hříšně“ směřovaly k tomu, že ten obrovský strom rozhodně skácíme. Vždyť kdo má tu podzimní spoušť tuhých listů, které nejde zkompostovat ani spálit, uklízet? V tu dobu jsme však ještě ani zdaleka neměli tušení, jaká rarita nám roste uprostřed zahrady.

Naštěstí zvítězil zdravý rozum a tato poměrně vzácná dřevina nám každoročně bere dech v době svého květu. Uzavíráme sázky, kdo spatří první exoticky vyhlížející květ. A naopak stavbu domu podmiňujeme tím, že stromu nesmí být ublíženo.

Foto: Andrea Drobílková

Sázka na to, kdo spatří první květ vykouknuvší z typických poupat.

Odkud se vzal?

Liliovník tulipánokvětý – latinsky Liriodendron tulipifera kvete nezaměnitelně nádhernými květy připomínajícími tulipány. Odtud také pramení jeho název. Patří do čeledi šácholanovitých.

Někdy se také můžete setkat s jeho nesprávným označením lyrovník nebo lyriovník.

Strom v plném růstu působí opravdu majestátně, nepřehlédnutelné jsou jeho až 25 centimetrů velké ploché listy, které se na podzim barví do nádherné zlatavé barvy.

Květy připomínající tulipány.

Květy připomínající tulipány.

Jeho domovinou je Severní Amerika, kde roste ve volné přírodě. Do Evropy byl poprvé dovezen v druhé polovině 17. století. Byl vysazován hlavně v zámeckých parcích a okrasných zahradách. Vzhledem k jeho velikosti se s ním v soukromých zahradách setkáte opravdu výjimečně.

V zemi svého původu se běžně dorůstá výšky až 40 metrů, v našich podmínkách je to o něco méně. Rozpětí koruny je pak i 15 metrů. Rozhodně to tedy není žádný drobek. Strom se dožívá stáří i 400 let.

Liliovníky jsou opravdové majestáty dorůstající výšky až 40 metrů, dožívají se stáří i 400 let! Tento roste v zámeckém parku v Chocni.

Liliovníky jsou opravdové majestáty dorůstající výšky až 40 metrů, dožívají se stáří i 400 let! Tento roste v zámeckém parku v Chocni.

Liliovník tulipánokvětý a jeho exotické květy

Liliovník je úžasný právě v době květu. Květy samotné připomínají tulipány, svou podobou jsou opravdu fascinující. Avšak vzhledem k jejich poměrně nenápadnému zbarvení v tónech žluté, oranžové a zelené je nevšímavý člověk mnohdy přehlédne. Květ je velký 3-6 centimetrů plný tyčinek světle žluté barvy.

Foto: Andrea Drobílková

Liliovník tulipánokvětý obsypaný květy.

Je hotovou pastvinou pro včely, kdy při bližším prohlédnutí zjistíte, že v každém květu je klidně i několik pilně pracujících včel. Stoupnout si pod plně rozkvetlý liliovník se rovná pocitu, že jste uprostřed úlu.

Po odkvetení se květy mění v plody – nažky, připomínající šištice.

Foto: Andrea Drobílková

Toužíte po této kráse?

Liliovníky lze u nás nalézt v zámeckých parcích či arboretech, kde se můžete v období konce května až počátku července kochat jejich rozkvetlou krásou. Pokud byste si tento majestát chtěli pořídit do vlastní zahrady, pak vězte, že strom potřebuje opravdu dostatek prostoru. Pokud máte pozemek „velikosti dlaně“, pak jeho pořízení raději neplánujte.

Sazenice stromu lze zakoupit v renomovaných zahradnictvích a jeho cena se pohybuje okolo jednoho tisíce korun. Případně lze vypěstovat sazeničky ze semen, avšak pak počítejte s tím, že se jeho krásou bude kochat až generace nadcházející. Nejlépe se mu bude dařit jako

Málokdo také ví, že strom poprvé kvete až ve stáří více než deseti let.

Na podzim se listy liliovníku zbarví do nádherné zlatavé barvy.

Na podzim se listy liliovníku zbarví do nádherné zlatavé barvy.

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist