voliéra na zahradě

Voliéra na zahradě

Zahrada u chaty nebo chalupy nabízí prostor, na kterém lze v teplých měsících ubytovat i zvířátka, která většinou spolu s námi tráví život v domě. Voliéra na zahradě je ideálním místěm, kde mohou naši opeření mazlíčci trávit letní sezónu.

Každý savec, plaz nebo pták chce svoje. Pokud hodláme ubytovat zvířata na zahradě, musíme jim nejdříve vybudovat vhodné bydlení – bezpečné, zajištěné proti úniku, zdravotně nezávadné a uspokojující potřeby daného zvířete. Při budování nezapomínejme na magickou hranici 16 m2, která limituje drobnou stavbu nepodléhající stavebnímu povolení.

Foto. Zdeněk RollerVoliéra: pro létavce i nelétavce

Nešetřete námahou a voliéru postavte na dostatečně hlubokých základech (alespoň 50 cm), abyste předešli podhrabávání potkanů a lasiček. Nezaškodí pod její dno umístit hustší betonářský rošt a vybudovat drenážní vrstvu z hrubšího štěrku a písku. Někdo pro jistotu dno vybetonuje (s přiměřeně velkým odvodňovacím kanálkem).

Jakkoli jsou bezzákladové konstrukce na zemních vrutech levné, u voliéry se trocha peněz a práce navíc se základy vyplatí. Něco jiného je, když se kuna protáhne pod stěnou do kůlny na nářadí, a když se táž kuna vypraví k vašemu milovanému žakovi.

foto: pixabay.comUmístění voliéry

Ale ještě než slavnostně zahájíme výkop, pojďme se zamyslet, kam vlastně voliéru umístit.

Zvířata vyžadují zadní stěnu a pokud možno i část obou bočních neprůhledně zakrytou. Kromě dobrého pocitu z bezpečí jim tak dáme i ochranu proti nepohodě. Je vhodné tuhle zadní stěnu situovat podél západní nebo severní hranice pozemku. Dobrý mrav velí zeptat se sousedů, jestli budou mít pochopení pro klec s papouščími křiklouny, a respektovat jejich případné veto. Papouška jsme si na chalupu vzali proto, aby se radoval z přírody, ale také proto, abychom se tu z něj radovali my. Tudíž bychom voliéru asi měli umístit na dohled stavení nebo u nějakého oblíbeného venkovního posezení.

Foto: Zdeněk RollerVoliéra by kvůli kočkám a kunám měla mít po obvodu dvojité pletivo. Dobrý nápad je sešikmený strop, ze kterého se na podzim lépe ometá listí a na němž o trochu méně rádi sedávají divocí ptáci, kteří by sem mohli zanést choroby a parazity. Úniku ptáků zamezí předsíňka s dvojími dveřmi.

Voliéru si budují nejen majitelé papoušků, viděli jsme i chovatele okrasných bažantů a okrasné drůbeže, navíc takto vybudovaná prostorná klec poslouží i k ubytování kočky, pokud jí nechcete ponechat volný pohyb po pozemku.ZATÍM NEBYL VLOŽEN ŽÁDNÝ KOMENTÁŘ, BUĎTE PRVNÍ.

VSTUP DO DISKUZE

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist