1193877_75283702

Vánoční úklid

Vánoce a Štědrý den se kvapem blíží! Pro leckoho předvánoční čas místo chvil klidu a rozjímání představuje šílenou honičku za úklidem, pečením cukroví, sháněním stromečku, dárků aj. Zejména ženská část populace po úporném maratónu po Štědrovečerní večeři padá únavou. Je to však skutečně nutné?

Intimní a sváteční atmosféru tohoto jediného dne v roce si pořádně nevychutná.

Zase blázinec s uklízením?

No, známe to asi všichni, když všechen ten kvap a shon opadne a na prožití Vánoc se podíváme s odstupem času, kdekdo prohlásí: „Tak letos to takhle bylo naposledy. Příští rok se na veškeré bláznění můžu vykašlat a Vánoce si pořádně užiju!“. No, ale opak bývá pravdou – rok se sejde s rokem a onen předvánoční maratón začíná znovu, sliby nesliby – předsevzetí nepředsevzetí!

Vše si sepište

Zkuste to tedy letos udělat opravdu trošku jinak. Za prvé si uvařte dobrý čaj nebo kávu, připravte si list čistého papíru a tužku a v klidu se posaďte. Zkuste si udělat malou rekapitulaci a na papír si napsat seznam, co všechno ještě chcete do Štědrého dne stihnout. No, umím si představit, že jednotlivé položky neberou konce.

Teď si dejte tak půl hodiny pauzu a pak se na tu horu povinností podívejte ještě jednou. Možná trošku střízlivějšíma očima a posuďte, zda je to všechno opravdu nutné – úklid komory či sklepa zřejmě počká až po novém roce. A leštit znovu veškeré sklo v obývací stěně, když jste to dělali na podzim také bude jistě zbytečné. A co pečení deseti druhů cukroví – není to příliš? Určitě jich postačí polovička, vždyť se to stejně všechno nesní! Pro zpestření bude jistě rychlejší a pohodlnější zajít do pekárny, kde nabízí celou řadu cukroví za přijatelné ceny. Tak co? Už ten sáhodlouhý seznam vypadá lépe?

Delegujte! Zapojte i zbytek rodiny.

Zamyslete se také nad tím, zda veškeré práce skutečně musíte vykonat sama. Ke každé položce zkuste připsat jméno, kdo si co vezme na starosti. Koberec jistě zvládne vyčistit manžel, stejně tak jako pověsit vyprané záclony. Děti si pak mohou vzít na starosti otření prachu z květin a drobnější práce.

Spolu s manželem také zvládnou vytřít prach na skříních a pod postýlkami. Já vím, že někdy je pohodlnější, než sáhodlouze vysvětlovat jak danou věc udělat a s vědomím toho, že vy byste to zvládla lépe, si raději všechno zařídit sama. Ale tímto způsobem ze sebe děláte „otroka“ a rodina si na vaše počínání brzy zvykne. I drobné pomoci se pak budete jen těžko dožadovat. Zkuste tedy i v tomhle ohledu slevit ze svých nároků. Děti i manžel jistě raději uvítají spokojenou a odpočatou maminku, se kterou si ten Štědrý den krásně užijí!

Úklidová firma

Pak se zde také existuje nabídka pomoci odborných úklidových firem. Samozřejmě si za takovou službu musíte nějakou tu korunu zaplatit, ale pár vydaných stokorun mnohdy stojí za ten klid a pohodu. Pamatujte však na to, že firmu je nutné si objednat v dostatečném předstihu. Právě před Vánoci mívají pracovní kalendář dosti naplněný. Také není nutné nechávat si uklidit celý byt. Určitě postačí jen dílčí práce:

  • umytí oken
  • vyčištění koberců či sedací soupravy…

Přeci jen úklid

Když už se k tomu nezbytému uklízení přece jen odhodláte, všechno si pořádně rozvrhněte.

Okna: umyjete spo mocí partnera, on sám pak zvládne vyprané záclony pověsit a společně pak vyberte drobnost, kterou okna svátečně nazdobíte. Pro radost těch nejmenších nainstalujte blikající žárovky.

Kuchyň: Zde bývá úklid nejradikálnější – uklizení kuchyňské linky, všech šuplíků a zásuvek. Kontrola spíže a všech potravin – ty které již mají prošlou spotřební lhůtu rovnou vyhoďte. Očistěte všechny kuchyňské spotřebiče – určitě si to již zaslouží! Na stůl pak prostřete čistý ubrus, ozdobte jej například ubrousky s vánoční tematikou a doprostřed položte adventní věnec nebo alespoň nazdobený svícen.

Děti a manžel zatím zvládnou čistě povléci peřiny, jistě si přitom užijí spoustu legrace a možná dojde i na polštářovou válku! Mužský také zvládne umytí všech lustrů a vysmýčení prachu mezi žebry radiátoru.

Hodně pozornosti také zajisté věnujete obývacímu pokoji, toaletě a koupelně. No, jestli-že se vám však podařilo zapojit do úklidu celou rodinu, tak bude vše za pár hodin jako ze škatulky! Pamatujte si, že žádná domácnost jistě není v takovém nepořádku, abyste si uklízením zkazily celé svátky.

A jedno pořekadlo: „Byt má sloužit Vám, ne vy bytu!“

Kam dál?
Robotické vysavače
Skvrny na koberci 

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist