skříň

Šatna a šatní skříně

Starodávné truhly a solitérní skříně na odkládání svršků, mají již dávno odzvoněno. To, s čím si vystačili naši předkové rozhodně nám postačovat nebude! Jak tedy efektivně využít prostory pro šatny a šatní skříně? Na to se podíváme v následujícím článku.

Šatna

Většinou se jedná o samostatnou místnost využívanou a přizpůsobenou k ukládání oděvů a veškerých dalších oděvních doplňků. Ne však každý z nás si může dovolit takový komfort v podobě šatny. V panelových domech, kde se neustále potýkáme s nedostatkem prostoru je pořízení samostatné šatny složitější, ne však zcela nemožné!

Tam, kde je součástí bytu komora, lze tento prostor pohodlně na šatnu přeměnit. V opačném případě lze tuto touhu vyřešit postavením lehkých příček či posuvných stěn. Tam, kde však nemáme dostatek prostoru pro takovéto řešení budeme muset naši snahu pro vytvoření šatny směřovat jinudy.

Šatníky

Zde může řešení představovat skříňová sestava. Velmi efektivní je například využití rohu, pro umístění rohové šatní skříně. Minimální velikost volného prostoru však musí být 150 x 150 cm. Pro dostatečné využití hloubky skříně vzniklé právě v rohu poslouží např. otočný systém. Bývá vybaven věšáky, košíky a háčky. Pohodlně sem naskládáte velké množství oděvů. Jednoduchým otočením se lehce dostanete i k věcem jinak uloženým někde hluboko v útrobách skříně.

Vnitřní uspořádání šatní skříně by mělo maximálně využívat prostor a být variabilní. Police, tyče na zavěšení ramínek, zásuvky – to vše lze vyřešit velmi efektivně v závislosti na momentálních požadavcích uživatele.

V poslední době se velmi oblíbeným stává také drátěný program, který stávající prostor ještě doplní o různé koše, krabice či boxy sloužící k uložení menších kusů.

Efektivnímu využití šatního prostoru také musíme přizpůsobit uložení věcí. Jinak bude uspořádaný šatník dospělého, jinak dítěte. Odlišný bude způsob uložení sezónních věcí. Šatník by měl být maximálně přehledný a funkční.

Do vyšších polic ukládáme věci sezónní, nejlépe uložené v krabicích či různých boxech, aby byla oblečení uchráněno před prachem. V přímém dosahu bude umístěno oblečení denní potřeby, v dolních částech je místo pro obuv či sportovní potřeby.

Velmi důležité je také zajištění dostatečného přívodu čerstvého vzduchu a to jak v šatnách tak šatních skříních, v opačném případě zde bude přímo ráj pro moly, různé roztoče, plísně a další havěť.

Stejně jako na dostatečné větrání nesmíme zapomínat na osvětlení. Zpravidla si vystačíme s jedním centrálním světlem. Moderní šatní skříně již mívají zabudované vnitřní osvětlení.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist