Jak na pohodové vánoce

Jak na pohodové Vánoce

Synonymem pohodových Vánoc bývají vánoční trhy, rozsvěcení stromečku, popíjení horkého punče s přáteli při podvečerní procházce vánočně ozářeným městem. Za běžných okolností ano, ale letošní rok je v tomto ohledu poněkud jiný… Přesto bychom si neměli nechat uniknout kouzlo Vánoc, ke kterému patří třeba pečení cukroví, poslouchání vánočních koled a písniček, zdobení stromečku. Zkuste letošní advent a Vánoce pojmout trochu jinak, ve skutečné pohodě. Zapomeňte na shon a kvap, který nejnádhernější svátky v roce často doprovází. Máme pro vás pár tipů jak si užít pohodové Vánoce.

Co není důležité – není důležité!

Precizní úklid, naleštěná okna, vycíděná všechna zákoutí v domě – a je to skutečně nutné? Zkuste letos nepodléhat uklízecí mánii. Mít doma čisto a voňavo je příjemné, ale pokud vše nebude 100% na jedničku, tak se pro jednou také nic nestane. Mít domácnost jako klícku a přitom být nervózní, protože jste ještě neutřela prach na skříních, být unavená a podrážděná, protože ostatní „ten hrozný nepořádek“ prostě nevidí. Stojí to za to? I tak byl ten rok opravdu náročný, tak si místo uklízecí mánie dopřejte pár dní skutečného odpočinku.

vánoční pohoda

Vánoce nejsou vůbec o úklidu, spoustě druhů cukroví a hromadě nepotřebných dárků. Vánoce jsou hlavně o pohodě! (Foto: Pixabay.com)

Jestli-že vám to přeci jenom nedá a ke spokojenosti naleštěnou domácnost prostě potřebujete, tak do úklidu zapojte všechny členy domácnosti. Berte to jako příležitost strávit společně čas i jinak než sledováním televize a nebo koukáním do telefonu. Možná budete překvapeni, že pokud o pomoc poprosíte partnera a děti, že se i do této činnosti rádi zapojí. Za klid doma, a mámu, která je v pohodě jim to určitě stojí.

K pohodovým Vánocům patří i jejich specifická vůně

Vůně vanilky a svařáku, vonící ozdobený stromeček a plamínky hořících svíček k pohodovým Vánocům neodmyslitelně patří. Je však nutné péct 20 druhů cukroví? Ruku na srdce, možná i ve vaší rodině bohatě postačí upéct ověřenou klasiku, která chutná všem. Pomocnou ruku mohou přiložit malí pomocníci, kteří možná tuhle změnu po hodinách strávených při on-line výuce uvítají.

vánoční cukroví

K pohodovým Vánocům patří i jejich specifická vůně – cukroví, stromečku a zapálených svíček. (Foto: Pixabay.com)

I z jednoho těsta, třeba na linecké, jde vykouzlit hned několik druhů cukroví. Vykrojte kolečka a slepte je oříškovým krémem, linecká srdíčka klasickou marmeládou a tvary a patvary, které díky své fantazii vytvořili děti, jednoduše pokapejte rozpuštěnou čokoládou. Usnadníte si tak práci s pečením mnoha druhů cukroví a ušetříte spoustu času.

Zbylý čas věnujte procházce s rodinou a po návratu si dopřejte relax u hrnečku omamně vonícího svařáku.

Blikající světýlka a výzdoba

Někdo má rád honosně nazdobený byt hrající všemi barvami, jiný zase vyznává minimalistický styl a střídmé zdobení. Další miluje blikající světýlka, ať venku, tak i doma. Ať tak či tak – udělejte si radost a ozdobte svůj byt či dům v duchu Vánoc. Radost může udělat i jenom zapálená svíčka se snítkou vonícího jehličnanu, kterou jste si třeba přinesli z procházky. Není důležité kupovat každý rok nákladnou výzdobu. Zkuste si letos vystačit s tím co máte nastřádáno z předchozích let, nebo prostě trochu improvizujte. Vždyť příroda sama nám nabízí tolik možností.

jednoduchý vánoční svícen

Ke krásné atmosféře Vánoc přispěje i docela jednoduchá výzdoba, kterou zvládnete během chvíle z věcí, které naleznete doma. (Foto: pixabay.com)

I obyčejná sklenice, kterou převážete ozdobnou stužkou doplněnou třeba o smrkovou větvičkou, do které umístíte zapálenou svíčku, vytvoří i u vás doma krásnou pohodovou vánoční atmosféru.

Ideální vánoční dárek

Letos je pořizování dárků trošku více problematické než v jiných letech. Omezeně otevřené obchody, vánoční trhy, které se mnohde nekonají… Ale i tak to jde. Velkým pomocníkem je internet o objednání dárků on-line. Pro některé to však může být za prvé nepřekonatelný technický problém, za druhé přepravní společnosti nestíhají a může panovat obava z nedoručení objednaného zboží včas a za třetí to u mnohých mohou být finance.

vánoční dárky

Co je pro vás ideální vánoční dárek? Drahá věc nebo drobnost věnovaná skutečně od srdce? (Foto: Pixabay.com)

Z osobní zkušenosti vím, že nejkrásnějším dárkem bývá nějaká drobnost věnovaná skutečně od srdce. A pokud máte pocit, že to nestačí, tak vyrobte třeba různé poukazy, které vám budou stát jen nápad a následné zrealizování věnovaného dárku. Co třeba poukaz na:

  • Týdenní luxování celého bytu
  • Hodinovou masáž doma při lahvince vína
  • Vlastnoručně uvařená tříchodová večeře podávaná doma za svitu svíček…

Zkuste zapřemýšlet určitě vás napadne ještě mnoho dalšího.

 

Tak Šťastné a Veselé Vánoce, tentokrát bez zbytečného stresu!

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist