Plánování kuchyně

Jak na plánování vlastní kuchyně: Vytvořte si ideální prostor podle svých představ!

Přemýšlíte o nové kuchyni? Plánování kuchyně je zábava hned na několik večerů. Pokud si tedy chcete kuchyni navrhnout sami. Máme pro vás spoustu tipů a nápadů, jak na plánování kuchyně přesně podle vašich představ s využitím modulárních systémů, tak jak je znáte z časopisů. Zapomeňte na drahé a časově náročné budování kuchyně na míru. S našimi tipy a triky budete mít vlastní kuchyni, která dokonale vyhoví vašim potřebám, a zároveň ušetří váš čas i peněženku.

Plánování kuchyně v 5 krocích

Při plánování kuchyně je čím dál tím populárnější využití modulárních systémů. Už dávno totiž neplatí, že taková kuchyně je jedna jako druhá, sestavená „přes kopírák“. I kuchyňské sestavy nabízí variabilitu, spoustu vychytávek a možností a začlenění do prostoru přesně podle vašich možností a požadavků. Díky vhodné kombinaci jednotlivých dílů docílíte za „málo peněz, opravdu velké muziky“. Tak s chutí do toho!

bludiště

Abyste se při plánování kuchyně neztratili jako v bludišti vše si pečlivě rozkreslete. Tak papír, tužku a metr do ruky a s chutí do toho!

 1. Plánování kuchyně se neobejde bez nákresu

Není nutné hned využívat nějaký sofistikovaný a složitý program. Plně vám postačí metr, tužka, pravítko a čtverečkovaný papír. Načrtněte si prostor, ve kterém bude kuchyně umístěna – vytvořte si přesný plánek, kam začleníte:

 • délku a šířku stěn, výšku od podlahy ke stropu a vzdálenost mezi stěnami (nezapomeňte ani na případné výklenky a výčnělky)
 • okna a výšku parapetů
 • šířku dveří (do plánku naznačte také směr otevírání)
 • rozměry stávajících spotřebičů (pokud s nimi počítáte i do nové kuchyně)
 • zakreslete rozvody vody, elektřiny (včetně umístění vypínačů a zásuvek) a plynu
 • umístění radiátorů, trubek a stupaček
 • umístění digestoře
 • obklady
 1. Jaký zvolit tvar kuchyně?

Tohle je zásadní otázka, na kterou si musíte hned v počátku plánování odpovědět. Vaše přání a představy se v tomto případě nutně musí přizpůsobit prostoru, který máte k dispozici. V zásadě máte možnost zvolit jednoduchou kuchyňskou linku, kuchyni ve tvaru písmene L, velkorysejší prostor pak nabízí i možnost volby kuchyně ve tvaru písmene U. Poradíme vám, na co v jednotlivých případech pamatovat.

Jednoduchá kuchyňská linka

Jednoduchá rovná kuchyňská linka se hodí do menší a úzké místnosti. Vzdálenost linky od protější stěny by měla být alespoň 120 centimetrů. A proč? Kvůli pohodlnému otevírání skříněk a šuplíků a přístupu k nim. Kvůli snadné možnosti otevírání trouby, ledničky nebo třeba myčky na nádobí. Pokud to prostor dovolí, tak je fajn počítat s hloubkou pracovní plochy 60 centimetrů.

malá kuchyně

Jednoduchá kuchyňská linka se hodí do malých prostor.

V některých případech je fajn možností volba dvou protilehlých jednoduchých kuchyňských linek. Prostor mezi mini by měl být minimálně jeden metr.

Plánování kuchyně ve tvaru písmene L

Rohová kuchyňská linka je prostě klasika. Je ideální do menších a středně velkých místností. Zároveň umožňuje do středu umístit jídelní stůl se židlemi nebo třeba další pracovní plochu v podobě kuchyňského ostrůvku. Tento tvar kuchyňské linky bezvadně umožňuje propojení kuchyňské a obývací části místnosti.

kuchyně do L

Při plánování kuchyně ve tvaru písmene L možná zbyde i dostatek prostoru na jídelní stůl a židle.

Velkorysá kuchyně ve tvaru písmene U

Tato varianta si žádá větší prostor. Minimální vzdálenost mezi protilehlými pracovními plochami je alespoň 120 cm. Průchod mezi linkou a zdí pak musí mít alespoň 60-90 centimetrů. Pak bude toto řešení kuchyně funkční, praktické a zároveň hezké.

moderní kuchyně

Pokud máte k dispozici velkorysý prostor, zvolte kuchyni ve tvaru písmene U. Jen opět měřte, aby zde zbyl dostatek prostoru na pohodlnou práci a otevírání skříněk.

 1. Jak naplánovat uspořádání kuchyně?

Kombinace jednotlivých skříněk, spotřebičů, dřezu a varné desky – to je alfa a omega všeho. Jedna věc je totiž požadavek na vzhled a estetiku, který ale může být trochu ošemetný. Zvažte a mějte na paměti, že v tomto případě by zelenou mělo dostat spíše funkční uspořádání. Ergonomie praví, že kuchyně by měla být rozdělena do tří základních zón:

 • Skladovací (lednička, skříňka na potraviny)
 • Mycí (dřez a myčka na nádobí)
 • Varné (trouba, sporák, digestoř)

Jednotlivé zóny by měly na sebe navazovat a to v závislosti na tom, zda v kuchyni bude převážně vařit pravák nebo levák. I to, jaká je dominantní vaše ruka rozhoduje o uspořádání kuchyně. Při plánování kuchyně proto vycházejte z logiky věci – při přípravě jídla potraviny nejprve vytáhnete z ledničky, odložíte je na kuchyňskou linku, opláchnete, připravíte a poté uvaříte. Přičemž největší pracovní plocha by měla být mezi dřezem a varnou plochou.

malá kuchyně

V malém prostoru do detailu promyslete využití každého centimetru prostoru.

Tomuto uspořádání se také někdy říká kuchyňský trojúhelník. Ten je tvořen pomyslnými spojnicemi mezi lednicí, dřezem a sporákem. Délka každého ramene by měla mít 120 – 270 centimetrů, celkový obvod by ale neměl přesáhnout 7 metrů. Přeci jenom chceme v kuchyni vařit a ne absolvovat chodecký maraton.

Zvolte dostatek úložných prostor, což vám usnadní přípravu jídla, zjednoduší servírování a také usnadní udržení pořádku. Zejména u malých kuchyní je nutné promyslet každý detail a využít opravdu každý centimetr prostoru.

Jaké moduly skříněk zvolit?

Zvažte a zkuste si odpovědět na následující otázky:

 • Jak velký úložný prostor opravdu potřebujete a co všechno do něj uložíte?
 • Chcete raději otevřené nebo uzavřené skříňky nebo případně nějakou jejich kombinaci a proč?
 • Co bude technicky obnášet instalace horních závěsných skříněk?
 • Do jaké výšky s ohledem na výšku uživatelů kuchyně umístíte horní skříňky?
 • Jaký systém otevírání zvolíte (klasické, výklopné, šuplíky, police, prosklené, rohové,…)?
 • Budete volit potravinovou skříň nebo máte možnost přilehlé spíže?
 • Navazuje na kuchyni obývací prostor?

Při plánování rozmístění skříněk si rozepište, co bude ve které umístěné – často používané nádobí byste měli mít pěkně po ruce. Občasně používané nádobí je možné umístit do rohových nebo horních skříněk. Ujistěte se, že v případě otevření dvířek nebo vysunutí šuplíků nebudete narážet do vedlejších skříněk a zbude vám dostatečný manipulativní prostor.

kuchyně

Zvažte, zda na vás například při zavěšení kuchyňských skříněk nečíhají nějaká úskalí v podobě nosnosti zdí.

Pracovní plocha

Na přípravu jídla byste měli mít dostatečně velkou pracovní plochu – v rozmezí alespoň 80 – 150 centimetrů. Praktickou odkládací plochu oceníte po obou stranách dřezu i sporáku. Platí, že sporák by neměl být umístěný na konci kuchyňské linky nebo v rohu! Při vaření by z obou stran mělo být alespoň 40 centimetrů místa. Zároveň nezapomeňte na umístění dostatečně výkonné digestoře.

Voda v kuchyni

Nedílnou součástí kuchyně je dřez a myčka na nádobí. Pod dřezovou skříňku je zároveň vhodné umístit odpadkový koš a mít zde prostor pro uložení čisticích prostředků. Pokud plánujete mít dřez umístěný u okna, pozor na to, aby vodovodní baterie nebránila jeho otevírání!

Zároveň pečlivě zvažte, zda budete pořizovat volně stojící nebo zabudované spotřebiče. V případě zabudovaných spotřebičů je potřeba volit vhodné skříňky, které jsou pro jejich umístění přímo určené.

Praktické tipy, na co si dát pozor!

 • Lednici neumisťujte do blízkosti zdrojů tepla
 • Lednici neumisťujte do rohu – mohlo by se stát, že budete omezeni v otevírání dvířek
 • Lednici odsaďte alespoň 5 centimetrů ode zdi, kvůli dostatečné cirkulaci vzduchu
 • Mikrovlnnou troubu neumisťujte příliš vysoko – vyndat horký talíř by mohl být problém
 • Vestavěnou troubu umístěte ideálně do výše očí
 • Výška pracovní plochy by měla být taková, že pokud se k ní postavíte a ohnete ruce v loktech do pravého úhlu, pak by měly ruce zůstat přibližně 10 – 15 centimetrů nad pracovní plochou
kuchyňská linka

Kuchyně je opravdu frekventovaným a namáhaným prostorem. S ohledem na snadnou údržbu a dlouhou životnost volte použité materiály a barvy.

 1. Na detailech při plánování kuchyně rozhodně záleží!

Nábytek a zejména pracovní plocha kuchyňské linky je vystavena zvýšené zátěži – vlhko, horko, mastnota, ostrý nůž… Toto mějte na paměti, při výběru materiálu pracovní desky. Nejlevnější varianta vždy nemusí být tou pravou volbou a v tomto případě se šetřit příliš nevyplácí.

Při výběru také zohledněte snadnost údržby. To platí i u kuchyňských dvířek. Příliš členitá dvířka, lesklé materiály, prosklení… ty budou vyžadovat zvýšené nároky na údržbu. Jedině tak nebude kuchyně už po pár týdnech používání působit jako zašlá a špinavá.

rustikální kuchyně

Při výběru stylu a barvy kuchyně nepodléhejte momentálnímu rozpoložení. Zamyslete se nad tím, zda se vám vybraný styl a barva budou líbit i za pár let.

Také systém otevírání dvířek a šuplíků není jednoznačný. Určitě oceníte systémy, které dovírají dvířka a šuplíky sami – tzv. tiché a pomalé dovírání. Toto se může možná zdát jako nepodstatné, ale časem tuto vychytávku jistě oceníte. Zejména pokud si v noci půjdete potichu pro sklenici vody…

 1. Jaký styl a barva? Zde se fantazii meze nekladou

Zohledněte váš vkus, ale i celkové zařízení domu či bytu. Aby byl celek dokonalý a harmonický je fajn vše hezky sladit. Design kuchyňské linky by měl ladit s celkovým rázem vašeho domova, a to zejména pokud máte propojenou obývací část s kuchyní.

Zvažte také barvu kuchyňské linky. To, že jste momentálně milovníkem zelené barvy neznamená, že se vám bude líbit i za pět let. V tomto ohledu se vyplatí sázet spíše na neutrální tóny a do kuchyně zvolit výrazné barevné doplňky, které lze snadno během roku nebo nálady obměnit.

barva kuchyně

Modulární kuchyně nabízí možnost volby velkého množství dekorů a barev.

Zohledněte, zda zvolíte spíše světlejší nebo tmavší odstíny. Obecně platí, že tmavé odstíny prostor opticky zmenší. Nedoporučovali bychom je proto u malých kuchyní.

Tři tipy na závěr

Když budete na krájení používat prkénko, výrazně tím prodloužíte životnost pracovní desky.

Dostatečně velká potravinová skříň s přehledem nahradí chybějící spižírnu.

Skříňky se šuplíky vám zajistí dokonalý přehled a snadný přístup.
There is 1 comment

Add yours
 1. Lenka

  Tohle máme za sebou a dost nám s tím pomohli v kuchyňském studiu, my si jako sice předtím něco načetli.. ale člověk si ve výsledku musí udělat svojí představu a podobnými radami se nechat jen inspirovat.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist