výtah

Renovace nepomůže? Vyměňte výtah za nový

Některé výtahy v bytových  nebo panelových domech jsou opravdu děsivé a nebezpečné. Nikdy se neví, jestli zastaví, tam kde mají, jestli dojedou a nebo se rozjedou. Dveře se nedovírají a někdy je radši lepší jít pěšky. V takové chvíli je nejvyšší čas na výměnu nebo kompletní rekonstrukci. Kdy už opravy nemají cenu a finančně výhodnější je výtah kompletně vyměnit? To se dočtete v našem článku.

6 důvodů, proč s výměnou neotálet

  1. sníží se náklady za provoz výtahu
  2. výtah se výrazně ztiší
  3. zvýší se bezpečnost užívání
  4. zvýší se rychlost
  5. zvýší se kapacita a nosnost kabiny
  6. moderní design

Výtah neprojde další inspekční prohlídkou

Každý výtah musí pravidelně absolvovat inspekční prohlídku. Jejím výsledkem je zpráva, kde je celkově shrnutý stav výtahu a výtahové šachty. Jsou uvedené veškeré nedostatky včetně doporučených termínů opravy.

Podle závažnosti se pak uděluje priorita na vyřešení. Nejvážnější rizika je nutné odstranit do 5 let, středně závažné problémy je nutné vyřešit do 10 let. Malé nedokonalosti se pak mohou opravit během nejbližší rekonstrukce objektu.

Rok výroby 1993 a starší

Podle odborníků jsou výtahy vyrobené před rokem 1993 odsouzené k výměně, jelikož už se nedají opravit natolik, aby splňovaly normy a byly z nich odstraněná veškerá rizika. Proto doporučují výtah kompletně vyměnit za moderní, ekonomicky výhodnější a bezpečnější. Výměnu zvažte i u starších domácích výtahů. Moderní domácí výtah je daleko více bezpečný, komfortní a jednodušší na ovládání.

Evropské a české normy

Po celém českém území platí normy, které jsou kompatibilní se zeměmi EU a všechny používané výtahy je musí splňovat. Důležitá je norma platná z roku 2004 ČSN EN 81-20. Ta stanovuje předpisy pro zvyšování bezpečnosti existujících výtahů.

výtahZa nevyhovující výtah jsou vysoké pokuty a soudní stíhání

Každý vlastník nebo provozovatel výtahu je právně plně zodpovědný za způsobilost výtahu a také za jeho udržování v souladu s platnými technickými normami. Pokud by tak vznikla újma na zdraví nebo na majetku, hrozí provozovateli nebo majiteli výtahu soudní stíhání.

Je totiž pouze na majitelích nebo provozovatelích, zda uvedou výtah do provozu i přes odhalené nedostatky a rizika. Firma, která provází pravidelný servis totiž nemá pravomoci, aby provoz výtahu přerušila, pouze na ně může upozornit.

Výměna šachty

Součástí modernizace výtahu je také výměna opláštění šachty. Staré výtahy mají pletivo a drátosklo, které již podle norem není vhodné a je tak potřeba ho nahradit plným materiálem s požadovanou pevností a v nehořlavém provedení. Nejvíce vhodné a také cenově přijatelné je obložen staré šachty deskami, které se dají povrchově upravit, například malířským nátěrem.

Co nesmí modernímu výtahu chybět?

Moderní výtah je vybavený klecovými dveřmi, díky čemuž se zabrání zachytávání osob a věcí ve výtahu, díky moderním technologiím je dosaženo přesné zastavování ve stanicích, klec je vybavena oboustranným dorozumívacím zařízením, které je nastavené na vyprošťovací, servisní firmu.

Dveře klece není možné otevřít dokud není výtah ve stanici a také je zabudované moderní mikroprocesorové řízení s frekvenčním měničem což zajistí plynulejší pohyb a na úrovni stanice zpomalení kabiny.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist