zimní zahrada

Zimní zahrady

Zbytečná výloha nebo zajímavé zpestření budovy? Je salón nabízející výhled na hvězdné nebe nebo pracovna uprostřed kvetoucích mandarinek stále ještě mimo dosah průměrného vlastníka domu v České republice? O realizaci zimní zahrady vedle svého domu uvažuje stále více Čechů…

Přesné naplánování stavby zimní zahrady umožní vyhnout se pozdějším problémům vyplývajícím z provozování takové konstrukce. Pro úspěch vysněného projektu je nutné důkladně zvážit základní prvky investice: výběr světové strany, kde má být zahrada umístěna, realizace projektu a konstrukce, otázka ohřevu, větrání, stínování a v neposlední řadě i právní náležitosti.

Východy nebo západy slunce?

Zimní zahrada by v první řadě měla být přizpůsobena domu. Ideálně, když zvýrazňuje jeho charakter, což zvyšuje hodnotu nemovitosti. Důležité je také umístění ke slunci. Pokud chceme mít účinný systém rychlého chlazení a výměny vzduchu, pozornost musíme obzvláště věnovat konstrukcím s jižní expozicí. Výhodou této polohy je možnost pěstování exotických květin a rostlin. Severní strana pro skleník vhodná nebude. Kromě chladu je zde nepříznivý nedostatek světla, pokud ovšem neplánujete průhlednou střechu. Na druhou stranu „severní” konstrukce vytváří perfektní ochranu proti pronikání chladu do domu v podzimním a zimním období. Nejoptimálnější pro zimní zahradu je východní a západní strana domu. Díky přiměřenému množství slunečního světla, které proniká dovnitř, máme možnost využít zimní zahradu jako odpočinkový odpolední salónek nebo ranní jídelnu.

Ekonomičnost = včasné plánování

Nejekonomičtějším řešením je naplánování konstrukce zimní zahrady již ve fázi projektování domu. Lze si vybrat z modelových řešení nebo si nechat navrhnout atypickou zimní zahradu na objednávku. Na výběr jsou typizované nevelké konstrukce na obdélníkovém plánu až po oddělené budovy, které mají mnohoúhelníkový tvar. Projekt realizovaný na objednávku bude jistě dražší než typizovaná řešení dostupná na trhu.
Dalším faktorem je vhodná konstrukce zimní zahrady. Musí být zaprojektována tak, aby unesla váhu ležícího sněhu a byla odolná proti větru i ostatním povětrnostním podmínkám. Nesmí ztratit těsnost, což se může stát zejména v místech spojení stěn zimní zahrady s budovou. Střecha by měla mít vhodný sklon (10-45 stupňů), umožňující svobodné sjíždění sněhu. Pro provedení střechy se používá tzv. zdvojené sklo, skládající se z kaleného okenního skla a lepeného skla.
V případě rozbití se toto sklo neroztříští na ostré kusy, jen se udržuje ve svém rámu. Nosná křídla musí být namontována tak, aby odolávala nárazům větru. Je třeba rovněž zajistit účinné odvádění vody z konstrukce. V zimních zahradách např. od firmy Reynaers je to prováděno s pomocí ozdobných žlabů systémových a maskovaných ve speciálních tubách odtokových trubek. Deštová voda je odváděna mimo střechu a neodtéká po skleněných stěnách. Těsnění se nachází na krokvích, žlabu, hřebenu a na spojení zahrady se zdí. Kromě toho jsou některé spoje naplněny speciální expanzní páskou, což zajišťuje vysokou odolnost proti proniknutí vody.
Stejně důležité jsou pevné,betonové základy – železové, termicky izolované a zabezpečené proti vodě. Doporučený postup je ten, že základy by měly být realizovány již v průběhu stavby domu. Při zastavění terasy, je třeba nejprve zkontrolovat pevnost terasy a projektovat místa pro odvod srážkové vody.

Uff, to je ale vedro!

Nejjednodušším a nejekonomičtějším způsobem pro dodání tepla v zimě je použití vodního nebo elektrického podlahového vytápění. Je třeba však pamatovat, že systém tohoto druhu je dost neovladatelný: v okamžiku, kdy slunce začíná rychle ohřívat vnitřek, předem ohřátá podlaha se poměrně dlouho vychlazuje. Jiným řešením je využití konvekčních ohřívačů nebo elektrických panelových ohřívačů, což je bohužel nejdražší systém pro kontrolu podmínek existujících v zimních zahradách.

Foto: reynaers.comVýměna vzduchu je podstatná

Dobrá ventilace zimní zahrady je důležitá nejen pro úspěšný rozvoj rostlin, ale má také přímý vliv na komfort uživatelů zahrady. Existuje několik ověřených způsobů účinné ventilace. V teplejších ročních obdobích můžeme otevřít nebo pootevřít okna, v chladnějších obdobích stačí rozdělovače vzduchu a ventilátory. Systém větrání může být gravitační: ventilátory těsně nad podlahou a ventilační mřížky nahoře, pod střechou. Nejjednodušším a nejlevnějším řešením je projektování posuvných, harmonikových nebo sklápěcích dveří, které zaručují účinné a rychlé odvětrání místnosti.

Když slunce vrcholí

Konstrukce zimní zahrady musí být přizpůsobena množství slunečního světla padajícího na povrch konstrukce. Sklo s vysokou průhledností a se zvýšenými izolačními parametry pro proniknutí sluneční energie je ideální řešení. Reflexní skla nebo skla s nízkou průhledností omezují množství světla, což nepříznivě ovlivňuje vegetaci rostlin. Jiným dobrým způsobem jsou vnější střešní rolety, ovládané mechanicky (dálkovým ovladačem) nebo povětrnostní automatikou.

Úředníci a doklady

Neméně podstatným krokem jsou formality, které musíme vyřídit. Přístavba zimní zahrady ke stávajícímu domu zasahuje do konstrukce budovy, a tedy vyžaduje stavební povolení. Při rozhodování o stavbě je třeba pamatovat, že zimní zahrada z hliníku a skla, stejně jako dům, musí splnit řadu technických podmínek. Svěřte proto tuto práci raději odborníkům!

Zdroj a foto: www.reynaers.com




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist