jak efektivně topit

Zima přichází. Jak efektivně topit, abyste nad příštím vyúčtování za energie nezaplakali?

Zima přichází. Že už jste to někde slyšeli? To je dost možné. My ovšem neupozorňujeme na probuzení bílých chodců, děsivých příšer pocházejících z tajuplné říše za Zdí, kam se odváží jen ten, kdo má pro strach uděláno. Máme na mysli reálnou zimu u nás v ČR, ne tu z populárního seriálu HBO – Hra o trůny. I ta totiž může mít velmi nepříjemné důsledky. Jedním z nich je například nedoplatek na plyn, tak vysoký, že se vám z toho protočí panenky. Jak nedoplatkům předejít?

Cenu, kterou na svém vyúčtování po uplynutí topné sezóny uvidíte, ovlivňuje nespočet různých faktorů. Většinu z nich ale můžete sami velmi jednoduše ovlivnit. Pojďme si všechny projít, ukázat si, kde nám obvykle peníze utíkají nejvíce, a najít snadné řešení, jak výdaje snížit. A ne tím, že budete doma čůrat po tmě a chodit v sobolí kožešině, nýbrž mnohem efektivněji.

Nastavte si správně zálohové platby

Nejčastějším důvodem, proč se lidé musí potýkat s vysokými nedoplatky, jsou neadekvátně nastavené zálohy vůči spotřebě. Pokud tedy například vlivem dříve započaté topné sezóny, nízkých teplot, nebo koupě nového energeticky náročného spotřebiče počítáte s razantně vyšší spotřebou energií, zálohy zvyšte. Levnější plyn ani elektřinu tím sice nezískáte, ve finále zaplatíte oproti předešlým rokům více, ale po malých částkách přičtených k pravidelným měsíčním zálohám vás to bude bolet mnohem méně, než kdybyste se měli z peněz vydat najednou.

Očistěte a odvzdušněte radiátory

To není úkol hodný pouze profíka, zvládne to naprosto každý. Nejdříve topné těleso zkontrolujte pohledem. Žebroví musí být čisté, bez prachu a nezakouřené. Jinak se snižuje účinnost. Nánosů nečistot se jednoduše zbavíte vysavačem.

Poté zjistěte, jestli se na vašem topení nacházejí ventily. Jestli ano, připravte si kbelík a ventily pomalu povolte. Kromě vzduchu se po čase začne řinout i voda. Ve chvíli, kdy začne plynule vytékat, je radiátor odvzdušněný. V případě, že bydlíte v panelovém domě, odvzdušnění provádí pouze majitelé, kteří bydlí v nejvyšším patře.

pixabay.comNastavte si správně topení a zbytečně nepřetápějte  

Nevíte, jak správně topení nastavit, aby byla teplota v místnosti i spotřeba energií optimální? Není nic jednoduššího, než nastavit termostatickou hlavici na správný stupeň a dodržovat jednoduchá pravidla. Například při delším větrání snižte stupeň hlavice na minimum a po zavření okna ho vraťte do původní podoby. Některé moderní termostatické hlavice mají speciální funkci „otevřené okno“, která se pro tyto chvíle využívá.

V případě, že využíváte k regulaci topení prostorový termostat, přizpůsobte jeho nastavení chodu vaší domácnosti. Moderní digitální přístroje umožňují plánovat odlišné teploty v místnosti na základě času. Můžete tak snadno načasovat vytápění zvlášť na pracovní dny a na víkend. K dobru je i denní a noční režim vytápění. Večer se obecně doporučuje snížit teploty až o 3 °C, bude se vám lépe spát.

Najděte si levnějšího dodavatele

Dodržujete všechny výše zmíněné zásady a stejně ušetříte sotva pár kaček? Chyba je asi někde jinde. Zkuste si udělat průzkum trhu a zjistěte, jestli konkurenti vašeho dodavatele nenabízejí výhodnější ceny. Pokud ano, neváhejte změnit dodavatele. Úspora se v mnoha případech může vyšplhat až na deset tisíc korun ročně.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist