úvodní obrázek

Vaše dovolená? Ráj pro zloděje.

Čeká vás zasloužená prázdninová dovolená? Připravte se na ni s předstihem, ať před odjezdem nemáte zbytečné starosti. Podívejte se, co všechno je potřeba zařídit a jak zabezpečit byt či dům před zloději i různými haváriemi.

Odjet na dovolenou není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nestačí se jen zabalit a vyrazit na cesty. Existuje spousta dalších věcí, které je potřeba zařídit, a to hlavně proto, abyste se nemuseli bát o svůj majetek. Prázdný byt je totiž pro zloděje stejným lákadlem jako voňavý květ pro včelu nebo sladkost pro dítě. Pokud zvolíte správná bezpečnostní zařízení a dodržíte před odjezdem určitá bezpečnostní opatření, snížíte nejen riziko vykradení, ale i různých domácích havárií, jako je třeba vytopení bytu.

Neusnadňujte zlodějům práci

Pravděpodobnost vykradení ovlivníte nejen instalací bezpečnostních prvků, ale i svým chováním. Dovolenou se nechlubte na sociálních sítích a na svůj odjezd neupozorňujte zbytečně předem. Na sociální sítě nenahrávejte aktuální fotky z dovolené, které právě pořídíte. Prozrazujete tak případným zlodějům, že nejste doma. O vašem odjezdu by měli vědět jen ti, kterým důvěřujete.

Na vizitce u dveří nebo schránce uvádějte pouze rodinné příjmení v množném čísle. Počet osob a tituly zloděje přitahují. Při odjezdu nenechávejte zatažené závěsy či žaluzie, a pokud je to možné, vytvořte zdání, že v bytě stále někdo je. Využijte k tomu elektronické spínací zařízení, které nastavíte tak, že v určitém čase rozsvítí světla nebo zapne televizi.

Byt mějte pojištěný a všechny cenné věci ukládejte do bezpečnostního trezoru, nejlépe zabudovaného ve zdi. Pro rychlejší jednání s pojišťovnou či policií si pořiďte foto nebo video dokumentaci všech cenných věcí včetně jejich výrobních čísel. Největší cennosti můžete uschovat i v bezpečnostní schránce v bance.

obr 1Ochraňte svůj domov elektronickým zabezpečovacím systémem. Foto: ©Depositphotos.com/BrianAJackson

Když máte pár měsíců čas…

Zloději se většinou do domu dobývají hrubou silou. Pokud tedy odjíždíte na dovolenou až na konci prázdnin, máte ještě dostatek času zabezpečit svoji domácnost a namontovat mechanické zabezpečovací prvky. Jestli je potřeba, vyměňte dveře za nové. Jen málokdy stačí vyměnit pouze zámek. Volte dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které odolají prokopnutí, rozlomení, odvrtání i vysazení. Zárubeň by měla být vyztužená proti násilnému roztažení a panty musí být řádně ukotvené, aby zloděj nemohl dveře vypáčit nebo vysadit.

Ne vždy se zloděj dobývá do bytu hlavními dveřmi, takže nezapomeňte zabezpečit i ostatní stavební otvory, jako jsou sklepní okénka, okénko na záchodě či zadní dveře. Především v přízemí jsou pak vhodné také ochranné fólie na okna. Bezpečnost oken zvýšíte i pomocí okenic, rolet a mříží, případně instalací různých bezpečnostních čidel.

U balkónových dveří zvýšíte bezpečnost proti vloupání zabezpečení závěsů a použitím uzamykatelné kliky. Jedná se o jednoduchý, ale velmi účinný zábranný systém u dveří i oken. Uzamykatelná klika s pojistkou navíc slouží jako bezpečnostní prvek proti náhodnému otevření, což je neocenitelné zejména v domácnostech s malými dětmi. Takové zabezpečení vašeho bytu minimalizuje riziko vloupání na přijatelnou úroveň, což může pojišťovna ohodnotit výhodnějšími podmínkami pojistné smlouvy.

obr 2 - adlo_infografikaNešetřete na zabezpečení svého domova, nevyplatí se to. Foto: adlo.cz

Zvažte instalaci elektronického bezpečnostního systému

Mechanické prvky mohou zloděje odradit nebo zpomalit, na odlehlejších místech vám však příliš nepomohou. Proto zvažte instalaci elektronického zabezpečovacího zařízení. Nezajistí sice 100% bezpečí, ale může riziko vloupání podstatně snížit. Elektronický systém může navíc i aktivně zasáhnout, například spustit sirénu nebo poslat upozornění vám, policii nebo bezpečnostní službě. Využít můžete automatické osvětlení i různá bezpečnostní čidla a hlídací kamery, které mohou být napojeny na bezpečnostní službu.

Elektronické zabezpečovací systémy v bytě nebo rodinném domě se dělí na klasické drátové a bezdrátové. V prvním případě jsou jednotlivé detektory a čidla vzájemně propojena vodiči, a proto bývá instalace drátového systému náročnější. Montáž bezdrátových systémů je mnohem snadnější, ale jejich pořizovací cena bývá vyšší. Navíc musíte věnovat pozornost pravidelné údržbě, což představuje minimálně jednou ročně výměnu napájecích baterií. Některé firmy nabízí i krátkodobý pronájem bezpečnostního zařízení na dobu, kdy budete mimo domov.

Pokud chcete zabezpečit domácnost těsně před odjezdem, nebo mít přehled o dění v domácnosti i na dovolené, pořiďte si některé z chytrých bezpečnostních zařízení. Může to být IP kamera nebo bezpečnostní senzory, které přes GSM modul nebo Wi-Fi připojíte k internetu a ovládáte je pomocí aplikace v chytrém telefonu či tabletu. Chytré senzory vás neupozorní jen na přítomnost osob v objektu, ale kontrolují i vlhkost a teplotu vzduchu, případně přítomnost kouře nebo plynu. Pokud je navíc napojíte do systému chytré domácnosti, mohou i aktivně zasáhnout. Třeba při úniku plynu mohou automaticky vypnout jeho hlavní uzávěr.

obr 3Chytrou domácnost můžete přes mobil zkontrolovat prakticky odkudkoliv. Foto: ©Depositphotos.com/aa-w

Na co před odjezdem nezapomenout

Před odjezdem se domluvte se spolehlivou osobou, aby vám pravidelně vybírala schránku, kontrolovala byt, zalévala květiny a občas vyvětrala. Díky tomu bude byt vypadat stále obývaný, což může zloděje odradit. Když by ho to neodradilo, je alespoň větší pravděpodobnost, že bude přistižen. Této osobě dejte rezervní klíč pro případy, kdy by došlo k nějaké havárii, třeba prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky. Jestli znáte dobře souseda, nechejte klíč u něj. Na lednici či jiném viditelném místě pak nechejte cedulku se svým číslem, na kterém vás zastihnou v případě nějaké havárie.

Pokud bydlíte v rodinném domě, posekejte zahradu a ukliďte všechny předměty, které by mohl zloděj využít při vloupání. Nezapomeňte schovat i zahradní nábytek. Vypněte všechny elektrické jističe s výjimkou okruhu, do kterého je zapojena lednice, lampy na světelný spínač nebo bezpečnostní zařízení. Televizi odpojte od antény, vypněte hlavní uzávěr vody a v létě i přívod plynu. Kotel nebo kamna v létě vypněte, v zimě zapněte režim temperování domácnosti. Uzavřením vody zabráníte problémům s prasklým potrubím.

Všechna okna a okénka před odjezdem pořádně uzavřete a dveře zamkněte. Nenechávejte ani mikroventilaci. Ta je pro zloděje stejná jako otevřené okno, protože všechny uzavírací body jsou v podstatě otevřené a křídlo drží pouze v místě mikroventilačního prvku. Překonat takové okno pak není pro zloděje žádný problém. Otevřenými okny může do bytu kromě zloděje vniknout i voda z prudkého deště. Ta by mohla poškodit nejen váš byt, ale mohla by protéct i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru zase může vysklít okno a padající střepy by mohly zranit kolemjdoucí.

Zdání obydleného domu zajistíte pomocí elektrických časových spínačů. U dražších digitálních modelů si můžete nastavit také intervaly spouštění pro každý den zvlášť, takže rozsvěcení bude vypadat více náhodně. Do časového spínače můžete zapojit lampu, televizi nebo LED osvětlení obývací stěny. Při odjezdu nedělejte velký rozruch před domem.

obr 4 - mtnabytek_infografikaCo je před odjezdem na dovolenou potřeba zařídit? Odškrtejte si checklist. Foto: mt-nabytek.cz

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/BrianAJackson




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist