sušička prádla

Sušičky prádla

Teplý, letní, slunečný den, prádlo se pohupuje na šňůrách a voní. Silně zažitý zvyk sušení prádla venku se snaží nabourávat sušičky prádla. Marně? Už dávno ne, spolu s hektickou dobou si pomalu a jistě hledají cestu i do českých domácností.

Sušičky prádla dokážou výrazně ušetřit čas, ale mohou také přidělat práci s žehlením a vrásky na čele při pohledu na účet za elektřinu. Jak vybrat tu správnou sušičku? Na co si dát pozor? A jaké jsou limity sušiček?

Foto: pixabay.com

Populárnější je tzv. kondenzační sušička, pořizovací náklady jsou však vyšší.

Typy sušiček

Na českém trhu najdete dva základní typy sušiček. První, u nás méně obvyklou je ventilační, druhou více prodávanou je kondenzační sušička prádla. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ventilační neboli odvětrávací sušičky odvádí horký vzduch ven pomocí trubice, která bývá napojena na větrací otvor ve zdi. Odvětrávací sušičky tak potřebují odvod vzduchu s vodní párou, jsou proto náročné na instalaci. Výhodou tohoto typu je nižší spotřeba elektrické energie a nižší pořizovací cena. Tento typ se pořizuje spíše do novostaveb, kde se s odvodem již počítá.

Kondenzační sušičky naproti tomu fungují tak, že přeměňují odpařovanou vodu uvnitř a uchovávají ji buď ve vestavěné nádržce, nebo ji odvádí rovnou vývodem do odpadu. Díky tomu je tento typ sušičky mezi spotřebiteli rozšířenější. Pokud se rozhodnete pro kondenzační typ, připravte se na vyšší investici, ale zas nebudete muset dělat speciální úpravy v místnosti.

Foto: pixabay.com

Sušičky dokáží prádlo i „vyžehlit“.

Když se rozhodnete pro kondenzační sušičku, máte pak na výběr mezi sušičkou s tepelným čerpadlem či s parní funkcí. Sušičky s tepelným čerpadlem ohřátý vzduch zchladí a tím odstraní vlhkost z prádla. Mají nižší spotřebu právě díky využívání nižších teplot při sušení. Ovšem sušičky s parní funkcí nejen prádlo usuší, ale také jej vyžehlí. Tyto sušičky lze využít i na suché prádlo k odstranění nepříjemných zápachů.

Chcete-li, aby se úsporná sušička zůstala úspornou, musíte ji pravidelně ji čistit. Jak filtr žmolků, který bývá umístěn přímo v bubnu, ale také i filtr kondenzátoru. Platí jednoduché pravidlo: čím častěji sušíte, tím častěji čistíte.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist