srub

Srubové domy, sruby

Mnozí z nás si pod pojmem srubové domy představí spíše rekreační stavbu a ještě k tomu nevalné kvality. Opak je však pravdou – dnešní moderní sruby dokáží nabídnout stejně tak kvalitní bydlení jako stavby zděné.

Sruby musí čelit řadě pověr a nepravd. Lidé se obávají, že srubové domy nejsou tolik trvanlivé jako zděné. Ve skutečnosti mají sruby životnost  kolem čtyř set let. Srubové domy mají velice dobré tepelně – izolační vlastnosti. Ty jsou mnohem příznivější než u klasických zděných domů. Dřevo má totiž vynikající tepelně-izolační vlastnosti.

Ten, kdo se rozhodne pro tento typ bydlení musí mít samozřejmě kladný vztah ke dřevu a přírodě. Také umístění srubové stavby nelze ponechat náhodě – asi těžko budeme budovat sruby mezi panelovou zástavbou či ve vilové čtvrti.

Foto: pixabay.comJak vznikají sruby?

Stavět srubové domy z kulatiny je mnohem náročnější než stavět z klasických materiálů jakými jsou například cihly či beton. Proto je důležité zvolit kvalitní a renomovanou firmu, která srubové domy již několik let staví a může prokázat kvalitní reference. Při nekvalitně odvedené práci by se mohlo stát, že v budoucnu nastanou problémy se spoji a pevnými stavebními prvky, které se v domě nacházejí. I po dokončení srubové stavby dřevo ještě minimálně tři roky pracuje a s tímto je nutné kalkulovat do budoucna.

Sruby se nejčastěji staví ze  smrků, borovic a modřínů. Dřevo se nejprve musí zbavit kůry a důsledně ošetřit proti plísním a všem škůdcům. Poté se jednotlivé díly hrubě opracují a teprve pak se přikračuje k samotné precizní stavbě podle předem zvoleného návrhu. Takto se sruby většinou připraví ještě ve výrobně.

Současně s přípravou srubové stavby je na pozemku, kde bude srub stát, připravena základová deska. Hrubá stavba je v továrně rozebrána, odvezena na příslušné místo a znovu sestavena. Na detailech, jako jsou například rozvody elektřiny, je možné se po dohodě s dodavatelem domluvit přímo na místě. Veškeré rozvody jsou vedeny uvnitř jednotlivých  klád, tzv. husími brky. Na závěr je hrubá stavba natřena ochranným nátěrem. Celková doba výroby a sestavení hrubé srubové stavby se pohybuje v rozmezí pěti až šesti týdnů.

Foto: pixabay.comUvnitř srubové stavby pak lze na výstavbu příček použít i moderní materiály, například sádrokarton. V místech, kde by však tento materiál narušoval ryze přírodní vzezření obydlí se použije kulatina. Konečná podoba interiéru srubové stavby ale záleží na vkusu a požadavcích každého z nás. Důležité je také zvážit volbu vhodné střešní krytiny – nejlépe zase z přírodních materiálů. Nejslušivější krytina kterou lze na srubové stavby použít je pravý šindel. Na jeho pořízení však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, a tak je pro sruby většinou volena krytina z pálené tašky.

Foto: pixabay.comCena srubové stavby

Také cena srubové stavby není tak „strašidelná“ jak se mnozí domnívají. Cena hrubé stavby se v závislosti na velikosti domu pohybuje od sedmi set tisíc korun. Sruby o velikosti obytné plochy 120 m2 včetně interiéru pak lze pořídit kolem 1 700 000 Kč.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist