pojistka-3

Pojistka proti živlům nemusí řešit všechno

Počínání klimatu se pohybuje v škále od „rozmarného léta“ až po „řádění živlů“. Majitelé nemovitostí pak řeší, jak napravit způsobené škody a jejich cesta často vede do pojišťovny.

Tam ale může někdy dojít k nemilému překvapení. Ne všechny škody totiž  lze z pojistky uhradit. K takovým případům často dochází při škodách způsobených dlouho trvajícím nebo prudkým deštěm – a ani nemusí dojít k záplavám.

Není déšť jako déšť

Pokud se majitel domu či bytu při příchodu deštivého počasí spoléhá na fakt, že má uzavřenou pojistkou i proti atmosférickým srážkám, tedy dešti a kroupám, měl by se raději do pojistné smlouvy pořádně podívat. Kolize může nastat zvlášť v případě, že škoda vznikne zatečením střešní konstrukce, kterou ale aktuálně nepoškodil přívalový déšť nebo krupobití, ale byla „pouze“ ve špatném technickém stavu.

Řada pojišťoven takové riziko škod způsobených zatečením atmosférických srážek v majetkových pojistkách nemá (pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti). Množí se tak případy, kdy náhrada škody za poškozené zařízení bytu, malbu nebo sádrokartonové konstrukce není vyplacena.

Škody způsobené dlouhodobými dešti jsou totiž podle platných smluv likvidní jen v případě, že ke nim dojde zatečením srážkové vody do objektů po poškození střešní krytiny nebo jiných stavebních částí vichřicí nebo krupobitím. Důležité je tedy to, jakým způsobem došlo k poškození střešní krytiny a jaké jsou následné škody.

dest_freeimages.comNa nedbalost se pojistka nevztahuje

S uplatněním pojistky mívají problém i ti poškození, kteří sice měli střechu v pořádku, škoda jim ale vznikla třeba tak, že před bouřkou zapomněli zavřít okno nebo měli ve špatném, stavu odtokový kanálek na balkóně či dvorku. Vodní živel totiž nemusí vždy být hlavní příčinou, proč v domě vznikne značná škoda. Někdy to bývá i v důsledku nedbalosti nebo klasického zanedbání jednoduchých preventivních opatření. Proto by majitelé nemovitostí měli věnovat pravidelně pozornost odtokovým kanálům, a pokud jsou zanesené,řádně je vyčistit. To se týká i okapů a svodů. Voda může v interiéru škodit, aniž by pršelo – zateče špatně udržovanou střechou například při jarní oblevě.

Kvůli četnosti podobných případů a také zájmu klientů některé pojišťovny do majetkového pojištění pojistnou ochranu pro případ prostého zatečení z deště, sněhu či krup zařazují, je ale třeba při podpisu pojistné smlouvy tuto skutečnost ohlídat

Myslet i na okolí domu

Vodní živly při skutečné pohromě ale neohrožují jen samotný interiér a škody mohou napáchat i v okolí domu. I tady je otázka,jak se k těmto případům pojišťovna postaví. Při dlouho trvajících deštích bývají zatopené nejen sklepní prostory a přízemí domů, ale i hospodářské stavby na pozemcích,bahno může poškodit studny a bazény nebo zničit úrodu a poškodit např. vzácné rostliny.

I při velkých povodních s charakterem živelné katastrofy navíc může zahrát negativní roli lidský faktor a nedbalost. Příkladem může být vyplavení domu kvůli nefunkční kanalizační záklopce. Během povodně tak nestačí chránit dům zvenčí např. pytli s pískem – tato snaha se ukáže jako marná,když do přízemí domu vtrhne vodní příval z kanalizace, který přinese kromě „běžného“ bahna i celý obsah stoky. I takové případy při posledních katastrofálních povodních v roce 2010 byly zaznamenány.

Kam dál?

Když váš domov ohrozí přívalové deště

Pojištění nemovitosti




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist