bazén

Odzimování bazénu

Krásný jarní den je tady, slunko vtrhlo do zahrady. A jaro to je ten správný čas na odzimování bazénu. Příprava bazénu na novou sezónu je naštěstí jednoduchá. A bez obav ji zvládne každý. Nevěříte? Projdeme si jednotlivé kroky procesu, kdy na konci bude teplý slunečný den a váš bazén bude připraven.

Kdy se do odzimování bazénu pustit?

Vždy záleží na počasí, ale v zásadě platí, že by mělo proběhnout v době, kdy se minimální noční teploty už nedostávají trvale pod bod mrazu, a kdy teplota vody bazénu je mezi 10 až 15°C. Mluvíme tedy o době mezi březnem a dubnem, ale pozor na horské oblasti, tam klidně může být ideální doba až v půli května.

Foto: pixabay.com

S odzimováním bazénu začínáme na jaře, ideálně pak březen až duben.

Co je potřeba připravit?

Ještě před tím, než se do odzimování bazénu pustíme, bychom si měli připravit potřebnou bazénovou chemii a nářadí. A jdeme na to. Sejmeme krycí zimní plachtu. Během zimy se určitě na hladině a stěnách bazénu usadily nečistoty. Začneme tedy s čištěním stěn, naneseme vámi vybraný prostředek, necháme působit a poté mechanicky setřeme a následně opláchneme. Když máme hotovo, vrhneme se na nečistoty ve vodě, a to z hladiny i ze dna. Budeme bojovat s utonulým hmyzem, listím a se zbytky trav. Tady nám pomohou síťky na teleskopické tyči- hladinové i dnové.

Zapojíme filtraci

Teď se podíváme na filtraci, zkontrolujeme, zda je její písková náplň ještě schopná plnit svoji funkci. Protože písek se při používání obrousí a jednotlivé zrnka písku zakulacením ztrácí svoji filtrační schopnost. V každém případě by se měla písková náplň po dvou sezónách vyměnit za novou. Teď už jen připojíme filtrovací hadice k bazénu. A zkontrolujte utažení veškerých spojů to proto, aby nedocházelo k unikům vody.

Máme-li hotovo, začneme s doplněním vody do bazénu. Vodu doplníme až do úrovně středu přítokového sběrače jinak zvané skimmer. Ze dna bazénu vysajeme bazénovým vysavačem drobné nečistoty a současně je třeba upravit kvalitu vody. Nejde o nic náročného.

Foto: pixabay.com

Optimální vodu v bazénu ladíme dostupnými a certifikovanými prostředky.

Zkontrolujeme a upravíme tvrdost vody

Pro dosažení nejlepšího výsledku radíme hned po dopuštění vody přimíchat do vody přípravek k regulaci tvrdosti vody. Dalším krokem je změření tvrdosti vody v bazénu pomocí kapkového testeru. Nízká tvrdost vody způsobuje vysokou korozivost a vysoká vznik mléčného zákalu a vodního kamene.

Zkontrolujeme a upravíme hodnotu pH

Jako poslední krok zkontrolujeme pH vody a upravíme jeho hodnotu a aplikujeme chlorový přípravek. Ideální hodnoty pH jsou 7,2–7,6. Poté vodu 24 hodin filtrujeme. Po 24 hodinách přeměříme koncentraci volného chloru, a to pomocí kapkového testeru pH a Cl. Podle naměřených hodnot aplikujeme chlorovou tabletu do plovoucího dávkovače.

A máme hotovo!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist