masážní vana

Masážní vany

V dnešní době se masážní vany obdobně jako sauny a ostatní regenerační přístroje stávají stále častěji součástí vybavení koupelen rodinných domků. Vytváří prostředí vhodné a tolik potřebné k odpočinku, relaxaci a načerpání nových sil.

Masážní koupel vznikla ve druhé polovině 20. století. Funguje na principu proudění směsi vody a vzduchu, což vyvolává pozitivní účinek na organismus člověka – mechanický, tepelný a psychický.

Již samotná koupel v teplé vodě má relaxační účinky, které můžeme ještě mnohonásobně umocnit hydro-masáží nebo perličkovou koupelí. Dokonalost a vetší uvolnění pak ještě můžeme docílit pomocí aromaterapie – použitím různých bylin a esenciálních olejů jako přísady do koupele.

Masážní vany nejsou náročné na prostor, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dokonce mohou být kombinované se sprchovým boxem (panelem ). Jsou dimenzovány pro 1 osobu, ale i pro více osob. Ani tvarově zde prakticky nejsou omezení, mohou být mohou být jak rohové, tak i klasické. Do menších koupelen nabízí řešení asymetrické vany.

Jednotlivé vany mohou být vybaveny dvěma druhy masážních systémů, hydro nebo air masážním systémem. Hydro-masážní systém je založen na principu vodních střiků, air masážní systém nám pomocí vzduchu dopřeje perličkovou lázeň. Výrobci také nabízí kombinaci obou těchto systémů, nebo nadstavbovou turbo-masáž.

Hydro-masáž

V tomto případě je voda čerpadlem odsávána z vany a pak smíchaná se vzduchem vháněna tryskami zpět do koupele. Pro naše zdraví má takováto koupel přínos hlavně jako velmi účinná relaxace a způsob podpory krevního oběhu.

Masáž proudem vzduchu – perličková koupel

Princip masáže proudem vzduchu spočívá v rozmístění trysek po dně a stěnách vany. Těmi je za pomoci speciálního zařízení do koupele vháňen vzduch, takže se během okamžiku voda promění v bublající hmotu, jež poskytuje mnohem intenzivnější pocit lehkosti a skutečného nadnesení těla. Jedním z předpokladů kvalitní vzduchové terapie a hlavně provozu takto vybavené masážní vany jsou záklopky, které chrání otvory trysek. Ty zabraňují, aby voda při napouštění zaplavovala komory trysek i mimo dobu, po kterou je spuštěno dmychadlo a vzduch proudí do koupele.

Turbo-masáž

Tento způsob masáže je velmi podobný klasické hydro-masáži. Rozdíl spočívá v teplotě vzduchu, který se přidává k proudu vodu. Tento vzduch je předem ohříván a může být až horký. Výsledný efekt je velmi podobný bahenním vřídelním masážím.

Kombinace systémů

Oba způsoby lze navzájem kombinovat – a jak ukazuje vývoj na trhu, tento typ van je stále běžnější. Je to dáno velmi uspokojivým výsledkem masáže, která vzniká propojením hydro-masáže a masáže vzduchem.

Vybavení masážní vany

Jednotlivé typy van se mezi sebou neliší pouze počtem a druhem trysek, ale i masážními systémy a nároky na údržbu, což pak také určuje jejich cenu.

  • ovladače – Ty jsou k masážním vanám dodávány běžně. Upevňují se většinou na okraj vany. Takto lze pohodlně regulovat výkon a nastavovat tak sílu a intenzitu masáže. Jednotlivé masážní prvky lze ovládat a regulovat u jednodušších typů van klasickým tlačítkovým ovladačem s možností zapnout/vypnout. Vybavenější přístroje mívají elektronické ovládání s plynulou regulací intenzity masáže či perličky. Někteří výrobci nabízí také digitální ovládání pomocí multifunkčního displeje a numerického ovládacího panelu.
  • nadstandardní výbava – Mezi nadstandardní vybavení patří pulzace, automatický proplach a vysoušení potrubí perličky, ochranná čidla zamezující spuštění systému bez dostatečného množství vody, možnost osvětlení se stmíváním a časovačem nebo zobrazování teploty vody, vzduchu, času a funkcí systému.
  • údržba – Před koupí masážní vany byste se měli předem důkladně informovat o možnostech a náročnosti údržby a dezinfekce. Pokud se totiž v hydro-masážní vaně myjeme mýdlem dochází k zanášení hydro nebo air rozvodů, kde se nečistoty ukládají a při další koupeli se vyplavují ven. Tomu se dá předejít jednak tím, že budeme hydro-masážní vanu používat pouze pro relaxaci a očistu budeme provádět ve sprše. Pokud vám toto vaše koupelna neumožňuje pak musíte po každé koupeli vanu dobře opláchnout a rozvody trysek jednou za čas důkladně pročistit.Procedura čištění hydro-masážní vany není nic složitého a zvládneme ji určitě sami. Chce to jen věnovat trochu času, aby požitek z koupele byl vždy dokonalý. Vždy tak jednou za tři měsíce nebo i po delší pauze napustíme vanu, aby byly trysky dostatečně ponořeny a přidáme dezinfekční prostředek. Na 3 minuty zapneme hydro-masáž, na hladině se utvoří pěna. Tu necháme opadnout a celý proces ještě několikrát opakujeme. Na závěr napustíme vanu ještě jednou čistou vodou a necháme celý systém propláchnout. Dezinfekční prostředky na údržbu hydro-masážních van jsou dermatologicky testovány a pokožce neškodí. Když se nám nečistota usadila na samotných tryskách, očistíme je snadno kartáčkem. Z minitrysek sejmeme krytku a rotující trysku pořádně otřeme.
  • elektronická údržba – „Chytřejší“ a vysoce kvalitní vany nám mohou tuto práci velmi ulehčit, mají totiž zabudovaný systém elektronické údržby. Tyto vany jsou sice finančně náročnější, ale za pohodlí se vyplatí si připlatit. Součástí jejich systému je speciální nádržka na dezinfekci, která pracuje s přesnými dávkami. Celková údržba pak spočívá pouze v tom, doplnit dezinfekční prostředek, když se na ovládacím panelu rozsvítí kontrolka.

Cena masážních van

Ceny jednotlivých typů van se samozřejmě liší. Vychází z vybavenosti vany masážními systémy, počtem a rozmístěním trysek a samozřejmě dalšího nadstandardního vybavení. Cena těch jednodušších van se pohybuje od pětadvaceti do čtyřiceti tisíc korun. Ti náročnější z vás mohou počítat i s tím, že jejich peněženka bude lehčí až o jednostopadesát tisíc korun. Výsledek však rozhodně bude stát za to!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist