zateplit střechu

Jak zateplit střechu?

Střechou uniká stejně tepla jako fasádou, ale většinou se více volí zateplování fasády a na střechu se zapomíná. To je velká chyba. Nejen, že díky zateplení ušetříte, ale také můžete vytvořit nový prostor pro bydlení. Proč, jak a čím střechu zateplit se dočtete v našem článku.

Víte, že…

střechou uniká až 15 – 20 % tepla. To je srovnatelné s únikem dveří a oken i některých fasád. Z toho důvodu by mělo být zateplení střechy součástí komplexního řešení zateplování budovy. U novostaveb tak musí být součástí projektu a u starších budov je dobré ji zařadit při celkové rekonstrukci.

Ochrana před hlukem

Zateplení střechy nezabrání pouze unikání tepla, ale také se sníží pronikání hluku z venkovního prostředí jako je ulice nebo sídliště. Zateplením střechy s vhodným izolantem jakým je minerální izolace, vytvoříte zvukovou bariéru a vyřešíte také problémy s akustikou.

Požární ochrana

Díky kvalitnímu izolantu můžete také zvýšit odolnost střechy před požárem. Stavební konstrukce se hodnotí pomocí PO – požární odolnosti, ta udává dobu v minutách. Konkrétní materiály se hodnotí na základě třídy reakce na oheň.

Třídy se pohybují od A1 do F. A1 znamená, že výrobky nepřispívají k požáru, včetně plně rozvinutého. Naopak třída F není ani klasifikovaná a E je schopná odolávat působení malého plamene po krátký časový interval, a to bez významného šíření plamene.

S odborníky a projektem

Zateplení střechy stejně jako každé jiné zateplení je dobré realizovat s pomocí odborníků. Nejen, že vám pomohou s výběrem vhodného izolantu, a dalších materiálů, ale také spočítají správnou tloušťku a aplikace proběhne podle platných a vyzkoušených postupů.

Pokud se do zateplení střechy, ale třeba také do zateplení fasády pustí laik, může to mít katastrofální následky. Chyby se nemusí projevit hne dna začátku, ale hrozí vysoké riziko, že dojde ke kondenzaci vodních v konstrukci, což způsobí těžko odstranitelné škody.

Ty se mohou objevit v podobě plísní a hniloby dřevěné konstrukce nebo zvlhlé tepelné izolace, což povede k jejímu zničení nebo zvlhnutí interiérových podhledů. Využijte tak pomoci odborníků a nechte si vypracovat projekt, který obsahuje technické výpočty a hodnotí celkový staveb objektu.

zateplit střechuJak? Záleží na typu střechy a budovy

Při výběru vhodného typu zateplení je vždy potřeba brát úvahu typ stavby a střechy. Je rozdíl pokud se zatepluje novostavba nebo starší budova. Ta představuje určité technické limity které je nutné vyřešit.

Existují tři způsoby:

  1. směrem do interiéru
  2. směrem do exteriéru
  3. kombinace obou způsobů

V současné době se nejvíce používá zateplování směrem do interiéru a jako izolant minerální vata. Do interiéru znamená, že se izolant vkládá mezi krovy a pod krovy. Novinkou je pak zateplování do exteriéru, tedy nad kroky.

Nevýhodou zateplení podkroví nebo střechy směrem do interiéru je, že se minerální vata vkládá mezi, ale také pod krovy. Kvůli tomu se musí vybudovat nové podpěrné konstrukce a také se celkově zmenší prostor podkrovního prostoru. Zmenšení se výrazně projeví na přiznaných šikminách, zvláště pokud je podkroví obývané.

PIR panely

Na tento problém všem reagují výrobci tepelných izolantů a snaží se navrhnout takové izolant, které mají co nejlepší izolační vlastnosti a zároveň dosahují menší tloušťky. Mezi takové materiály patří tvrdé polyuretanové, polyizokyanurátové izolační panely s označením PIR izolace.

PIR panely přinášejí velké výhody a maximální efekt. Panely je možné aplikovat mezi, nad i pod krovy. Navíc se vyznačují snadnou a rychlou montáž a jsou bez nutnosti jakékoliv další sekundární konstrukce.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist