1338479_35081541

Hypotéka sem, hypotéka tam. Kdo se v nich vyzná?

Mít vlastní dům, byt, prostě domov, ve kterém si můžete žít zcela podle svých představ, to je sen snad každého z nás. Jak ale takový dům či byt získat, když jejich pořízení je finančně náročné? Můžete se vydat osvědčenou cestou, tedy vzít si hypotéku. V nabídce jich je nepřeberné množství a navíc je teď ideální doba i z hlediska úrokových sazeb. Pokud tedy zvažujete,že si hypotéku sjednáte, přinášíme vám pár rad, na co se připravit.

Hypotéka, neboli správně hypoteční úvěr, je specifickým finančním produktem, který je určen pro financování bydlení. Základní princip je jednoduchý, banka vám půjčí peníze na nemovitost, která je, resp. bude vaše (jste vlastníkem), ale zároveň je na ni uvaleno zástavní právo, které má banka. Toto právo zaniká splacením dluhu (hypotéky). Užitečné je vědět, že hypoteční úvěr nemusí být vždy zajištěn tou nemovitostí, kterou si máte zájem pořídit, ale i jinou nebo dokonce i několika nemovitostmi zároveň. Princip splácení je stejný jako u ostatních úvěrů. Bance zaplatíte dle splátkového kalendáře každý měsíc určitou částku.

Za nejčastější důvod k pořízení vlastního bydlení uvádí 45 % Čechů vážný vztah nebo vstup do manželství. Jen o tři procenta méně lidí pak volí lokalitu bydlení podle blízkosti zaměstnání. To vyplývá z průzkumu, který si nechala zpracovat skupina ČSOB. „Čísla z průzkumu ukázala, že Češi jsou zodpovědní,ale zároveň zvyklí na své pohodlí,“ říká Ivana Bohatcová, výkonná manažerka segmentu Bydlení a úvěry ČSOB. Okamžik, kdy se začnou mladí lidé usazovat, tedy když mají vážný vztah (67 %), osamostatní se od rodičů (39 %) nebo se jim narodí dítě (26 %), považují a pádný důvod k pořízení vlastního bydlení. „Zajímavé také je, že 37 % dotázaných uvádí jako důvod pro pořízení vlastního bydlení výhodnou situaci na trhu,“ dodává Ivana Bohatcová. Ta je dána několika faktory. Jednak jsou úrokové sazby rekordně nízko, klesají ceny nových nemovitostí i některých stávajících a k tomu všemu se přidává plánované zvyšování DPH, které se zcela jistě promítne i do cen. Roli hraje i plánované zvažované možnosti odpočtu úroků z daňového základu.

Ačkoli se banky předhánějí v akčních nabídkách, není na škodu si vždy všechny nabídky do hloubky prostudovat. Nikdy totiž nevíte, zda se někde neskrývá nějaký háček.

Co by vás mělo zajímat při volbě hypoteční banky?

• výše úrokové sazby, její fixace a způsob stanovení na nové období,
• možnosti a způsoby předčasného splácení,
• pozice banky na trhu (souvisí s profesionalitou a kvalitou poskytovaných služeb, včetně poradenství),
• výše poplatku za vyřízení úvěru a doba splatnosti (některé banky poplatek vybírají předem, jiné až po schválení úvěru, jiné vám jej zcela odpustí),
• postup při oceňování nemovitostí, popřípadě,kdo vypracuje znalecký posudek,
• doplňkové služby související s hypotékou (např. pojištění),
• délka vyřízení úvěru od okamžiku doložení všech potřebných dokladů,
• jakou banka nabízí minimální výši hypotečního úvěru (některé banky nabízejí již částku 200 tisíc korun),
• zda banka s ohledem na změnu DPH umožňuje sjednat hypotéku již nyní, ale čerpat ji později.

Více informací o hypotékách naleznete na stránkách www.csob.cz

Kam dál?
Nový domov vás může stát všechny vaše úspory
Jak zlevnit hypotéku?




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist