1193076_31611216

Desatero zájemce o hypotéku

Definice hypotečního úvěru by mohla znít asi takto –  je to dlouhodobý účelový úvěr,který může být použit na investici do nemovitosti a je zajištěn zástavním právem k financované nebo jiné nemovitosti.

Co by jste měli vědět a na co si dát pozor

1. Zjistěte si,jaké má banka zkušenosti s poskytováním úvěrů.

Z počtu úvěrů,které banka již poskytla,lze ledacos odvodit …

2. Nízká úroková sazba uváděná v reklamách nemusí být ta nejvýhodnější.

Většina bank ve svých reklamních materiálech uvádí nejnižší možné úrokové sazby,které může svým klientům poskytnout. Ve skutečnosti na tento minimální úrok dosáhne jen málokdo.

3. Jaký je rozdíl mezi inzerovaným úrokem a reálným úrokem?

Pokud banka ve svých inzertních materiálech nabízí službu či úrok,který je na hony vzdálen realitě (např. úrok na reklamním letáku je 2%,ale ve skutečnosti jsou to procenta 4),vypovídá to cosi o tom,jak o svém budoucím klientovi banka smýšlí…

4. Ptejte se nejen na úroky,ale i na poplatky.

Rodinný rozpočet ovlivní nejen vlastní splátky úvěru,ale i poplatky za vedení úvěru a za jeho zpracování. Někde platíte poplatek při podání žádosti o úvěr,jinde až po jeho úspěšném vyřízení …

5. Zjistěte,jestli vám banka může připravit úvěr tzv. na míru.

Některé banky nabízí celou řadu možností splácení úvěru. Např. možnost kombinace HÚ a kapitálové životní pojistky,HÚ a stavebního spoření. Možnost HÚ na 100% ceny nemovitosti a další

6. Jak je to s oceněním nemovitosti?

Některé banky zajišťují ocenění nemovitosti samy,jinde si toto musíte zajistit vy

7. Dokáže vám banka zajistit komplexní služby?

Pro zajištění každé hypotéky musíte mít sepsanou pojistku nemovitosti,někde požadují i životní pojištění …. v některé bance vám s pojištěním poradí a pokud budete chtít rovnou s vámi pojištění sepíšou a vyřídí i následné vinkulace,jinde k vám tak vstřícní nebudou

8. Za jak dlouho můžete s penězi disponovat?

Pozor mezi datem,kdy je vyřízena hypotéka a kdy máte peníze k dispozici není znaménko = (od vyřízení HÚ do doby výplaty peněz může uplynout i několik týdnů – většinou záleží na vás kdy splníte dodatečné podmínky výplaty peněz jako např. vinkulace pojištění či doložení některých dokumentů,které si banka vyžádá)

9. Osobní přístup poradce,který s vámi hypotéku připravuje.

S tímto člověkem nejen že budete řešit přípravu všech dokumentů,ale řešit i případné budoucí nejasnosti či problémy – pokud vám již od počátku nevyhovuje,obraťte se na někoho jiného

10. Zeptejte se známých,kteří si úvěr na bydlení vyřizovali.

Není nad doporučení známých,kteří již sami absolvovali vyřizování úvěru. Z jejich zkušeností a případných problémů,které je možná potkaly se ponaučte …

Toto je jen 10 obecných bodů,které stojí za pozornost než se rozhodnete pro konkrétní financování. Měli by vám při výběru vhodného finančního ústavu pomoci a předejít tak případným budoucím nepříjemnostem.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist