prani1

Automatické pračky

Bez vymoženosti v podobě automatické pračky bychom v dnešní moderní a poněkud uspěchané době byli asi ztraceni. Představa velkého prádla a vlastních rukou, mýdla s jelenem a valchy spíše vyloudí pobavený úsměv na našich tvářích.

Automatické pračky během svého vývoje dosáhly značných technologických změn a mnoha vylepšení. Dnes se výrobci předvádí v uvedení na trh takové pračky, která má co nejvyšší kvalitu praní, máchání a ždímání a to s minimální spotřebou vody, elektrické energie a našeho času!

Mohlo by se zdát, že všechny pračky si jsou vlastně velmi podobné, ale zdání klame. Jednotlivé výrobky se liší spotřebou vody, elektřiny, pracích prostředků, stupněm „inteligence“ a také životností a spolehlivostí. Rozhodně se i v tomto směru vyplatí investovat do kvality!

Výrobci se snaží co nejlépe vyřešit kapacitu praček. Umožnit, aby se při jednom pracím cyklu vypralo co největší množství prádla – vyrábějí se tak pračky s objemem bubnu až na 8,5 kg prádla. V běžných domácnostech však postačí objem bubnu na 4-5 kg prádla. Uvedené množství je platné pro suché bavlněné či lněné prádlo.

Standardní rozměry praček s vrchním plněním jsou 85 x 40-45 x 60 cm. Je však nutné navíc počítat s tím, že v prostoru nad pračkou je nutný prostor o výšce alespoň 50 cm pro pohodlné otevírání. Pračky s bočním plněním mají rozměry 85 x 60 x 60 cm. Pro malé panelákové koupelny výrobci nabízí oba typy také v provedení SLIM, jejichž rozměry jsou ještě menší. Pro úsporu prostoru mohou mít přívody z boku, aby ji bylo možné přirazit až ke zdi.

Také v případě praček platí staré známé pořekadlo, že čas jsou peníze a tak se doba jednotlivých pracích cyklů zkracuje na minimum.

Inteligentní praní

V poslední době se také jedním z důležitých ukazatelů jeví programová nabídka elektrospotřebičů. Přístroje jsou vybaveny čidly eliminující možnou katastrofu, v podobě „povodně a vytopení sousedů“, prakticky na nulu.

Pračka s funkcí Fuzzy Logic či 6. smyslem umí sama monitorovat a vyhodnocovat kolik vody a za jak dlouhou dobu prádlo nasákne. Podle toho pak sama zvolí prací cyklus, jeho délku, spotřebu vody, pracího prostředku, počet máchání a odstřeďování.

Jiný senzor dokáže mapovat množství nečistot ve vytékající vodě a podle toho upravit program tak, aby praní bylo maximálně efektivní. Umí také vyhodnocovat množství pracího prostředku ve vodě a podle toho automaticky přidávat či ubírat máchání.

Zabudované displeje nám signalizují délku pracího cyklu, zvolenou teplotu a druh praní. Standardní výbavou se postupně stává odložený start, který umožňuje prát v nočních hodinách, kdy je energie levnější.

Pračky při praní vychází vstříc i jednotlivým druhům tkanin. Můžete si navolit program pro praní hedvábí, vlny, džínů aj. Pohodlně také vyperete takové věci, které se dříve nosily pouze do čistírny (prošívané bundy, polštáře, pokrývky aj.)

Foto: pixabay.comNa co nezapomenout?

  • předem si ujasnit jaké vlastnosti by pračka měla mít a co od ní očekáváme
  • v nových prostorách pamatujte na nutnost připojení vody, odpadu a elektrické energie
  • informujte se o nabízeném servisu
  • nepřehlédněte energetický štítek, je sice pravdou, že spotřebiče ve třídě A, A+ popřípadě A++ jsou dražší. Vynaložená investice se vám však vrátí v podobě úspory vody a energie.
  • řádně prostudujte programovou nabídku pračky, abyste zvolili výrobek nejlépe vyhovující vašim potřebám



There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist